BIO, EKO czy zdrowa żywność?

 

Z roku na rok rośnie świadomość społeczna dotycząca zdrowego stylu życia.
Ale czy tak naprawdę wiemy czym się charakteryzują „modne” produkty organiczne czy co to tak naprawdę oznacza hasło „zdrowa żywność”?
Czy to przypadkiem nie jest chwyt marketingowy?

Produkty oznaczone logiem Unii Europejskiej „organic” muszą spełniać ściśle określone standardy. Regulacje UE dotyczące rolnictwa organicznego dotyczą zarówno produkcji, przetwórstwa jak i kontroli jakości. Produkty takie muszą zawierać nie mniej niż 95% składników ekologicznych.
Zakłada się, że Bio, Eko i żywność ekologiczna to synonimy. Natomiast jeśli chodzi o hasło „zdrowa żywność” to nie jest one regulowane żadnymi przepisami i może być swobodnie stosowane.

Rolnictwo ekologiczne jest lepsze dla środowiska, ponieważ ogranicza zanieczyszczenie, zużywa mniej energii, oszczędza wodę i zmniejsza erozję gleby.
Bardzo często produkty z upraw konwencjonalnych zawierają pestycydy i różnego rodzaju substancje chemiczne, które przedostają się do jedzenia powodując alergie a nawet poważniejsze problemy zdrowotne. Czy to znaczy, że rolnictwo ekologiczne nie używa żadnych pestycydów? Wykorzystuje, ale wyłącznie pochodzenia naturalnego, a nie syntetyczne które są stosowane w tradycyjnych gospodarstwach komercyjnych.
Natomiast zwierzęta hodowane na farmach ekologicznych nie otrzymują antybiotyków czy hormonów wzrostu.

W związku z rosnącym zainteresowaniem żywnością ekologiczną rynek ten wzrasta bardzo dynamicznie a producenci odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie proponując szeroką gamę asortymentową. Co prawda w latach 2014-2015 możemy zauważyć chwilowy spadek, ale już w 2016 odnotowano wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

wykres bio

Można powiedzieć, że to nie jest chwilowa moda a raczej trend w żywieniu. Ze względu na fakt, że produkty organiczne zaczęły się pojawiać w super- i hipermarketach stały się bardziej dostępne i konkurencyjne cenowo. Aczkolwiek nadal to cena jest czynnikiem ograniczającym popyt. Jak widzimy na poniższym wykresie, zaledwie 8% badanych kupuje takie produkty raz w tygodniu. Dlaczego produkty organiczne są zazwyczaj sporo droższe? Wynika to z faktu, że zazwyczaj powierzchnia takiego gospodarstwa jest mniejsza od konwencjonalnego a koszty prowadzenia gospodarstwa są z reguły wyższe ze względu na restrykcyjne wymagania. Powoduje to, że koszty stałe i pośrednie rozkładają się na mniejszą liczbę sztuk co wpływa na wyższą cenę produktów.

wykres bio2
Źródło. IMAS International sp. z o.o. sporządziła raport „Żywność ekologiczna w Polsce 2017”

Drobni, lokalni rolnicy często korzystają z metod ekologicznych, ale czasami nie mogą sobie pozwolić na uzyskanie certyfikatu ekologicznego. Warto poszukać lokalnych rolników, dowiedzieć się, jakie metody wykorzystują przy uprawach czy hodowli. Może okazać się, że w konkurencyjnej cenie możemy kupić warzywa, owoce czy mięso naprawdę dobrej jakości.

 

3 myśli w temacie “BIO, EKO czy zdrowa żywność?”

  1. O, i to jest sensowny wpis z konkretnymi danymi 🙂 Fajnie byłoby przytoczyć jeszcze jakieś ciekawe przykłady produktów, niemniej doceniam rzetelność w sprawdzeniu danych 🙂 Warto byłoby też dać wsakzówki co do miejsc w których można by było szukać takich produktów – takich zaufanych, rekomendowanych 😉 Ogólnie jednak na plus i jeśli będzie o tym więcej z chęcią zajrzę, jako technologa żywności przyciągają mnie takie tematy. Zapraszam też do mnie 🙂 http://toruniankapl.wordpress.com/

    Polubione przez 1 osoba

    1. Witam, Dziekuje za wskazówki. Oczywiście w przyszlości będzie wiecej na temat produktow ekologicznych zarówno spożywczych jak i kosmetyków. Na pewno będą też zamieszczone przykłady produktów i linki do sklepów w których sama kupuję. Ten post potraktowałam jako wstęp do tematu. Mam nadzieję, że się spodoba. Pozdrawiam

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s