AJURWEDA – STYL ŻYCIA

Ajurweda (Ayurveda) to system medycyny staroindyjskiej zajmujący się zarówno zdrowiem fizycznym jak i duchowym. Termin ten oznacza „wiedzę o życiu”.
Jak możemy wykorzystać tę wiedzę aby zachować równowagę w organizmie, prowadzić życie zgodne z naturą i zachować witalność przez długie lata?

 

To co mnie interesuje w Ajurwedzie to zalecenia dotyczące odżywiania i pielęgnacji ciała. Warto skorzystać z wiedzy wykorzystywanej przez tysiące lat, zadbać o urodę bez konieczności stosowania restrykcyjnych diet i „cudownych kosmetyków”, które w składzie mają całą tablicę Mendelejewa.

Podstawą jest oczyszczenie z toksyn i innych produktów przemiany materii, które gromadzą się w naszym organizmie. Zatruwają one nasz organizm „od środka” ale efekty są też widoczne na zewnątrz.

  • Problemy skórne (wypryski, cellulit)
  •  Podkrążone oczy pomimo, że nie zarywasz nocy
  • Brak energii
  • Problemy z koncentracją
  • Utrata odporności

 

I nie pomogą tutaj żadne kremy, maseczki czy suplementy diety. Wg medycyny ajurwedejskiej należy zacząć od oczyszczania bazując na herbatkach ziołowych, peelingach, masażach olejami i kąpielach parowych. Efektem będzie promienny wygląd i witalność.

Ja dwa razy w roku stosuje tygodniową „kurację” herbatką Pukka Detox. Nie jest to herbata przeczyszczająca czy odchudzająca, tak łatwo nie będzie 🙂  Odtruwa ona i oczyszcza nasz organizm. Zawarty w niej anyż rozgrzewa mięśnie i działa rozkurczowo. Korzeń lukrecji pobudza układ immunologiczny i łagodzi stany zapalne. Natomiast nasiona kopru pomagają się pozbyć nadmiaru wody z organizmu.

20180127_125538

Po zakończeniu detoksykacji, można przejść do kolejnego etapu to jest wzmocnienie organizmu. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, dieta i pielęgnacja.

Jeśli chodzi o wzmocnienie systemu immunologicznego to ja stosuje pastę Chyawanprash. Jest to mieszanka 49 ziół ajurwedejskich o konsystencji dżemu i  specyficznym imbirowym smaku. Dzieci mogą spożywać maksymalnie 1 łyżeczkę dziennie, aczkolwiek radzę skonsultować się z lekarzem ze względu na indywidualne predyspozycje, alergie itp.

Plan dnia powinien być ustandaryzowany. W obecnych czasach kiedy ciągle gdzieś biegniemy jest to trudne do osiągnięcia, ale przynajmniej główne punkty dnia powinny być niezmienne. Wprowadzi to harmonię, pozwoli pozbyć się stresu i ustabilizuje przemianę materii.

Według  Ajurwedy idealny plan dnia przedstawia się następująco:

  • Pobudka: 6 – 8 (o tej porze motywacja jest najwyższa, warto opracować plan dnia)
  • Śniadanie: nie później niż o  8 rano
  • Obiad/Lunch: 12 – 13 (najobfitszy posiłek w ciągu dnia)
  • Kolacja: 18 – 19 (nie później niż dwie, trzy godziny przed snem)
  • Przygotowanie do snu: 21:30 – 22:30 (wiem, nie zawsze jest to możliwe, ale staraj się kłaść nie później niż o 23)

Wprowadzenie podstawowych zasad Ajurwedy do swojego życia nie jest skomplikowane czy drogie. W początkowym etapie trzeba sobie wszystko poukładać, dostosować do swojego trybu życia, pracy, rodziny, wyrobić sobie codzienne nawyki. Dzięki temu będziemy zdrowsi, wydajniejsi i pełni energii.

Ja produkty ajurwedejskie kupuje w Zielonym Sklepie. Możecie tam znaleźć książki, kosmetyki, przyprawy.

Herbatka Pukka Detox
Pasta Chyawanprash

 

4 myśli w temacie “AJURWEDA – STYL ŻYCIA”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s