Ajurweda (Ayurveda) to system medycyny staroindyjskiej zajmujący się zarówno zdrowiem fizycznym jak i duchowym. Termin ten oznacza „wiedzę o życiu”.
Jak możemy wykorzystać tę wiedzę aby zachować równowagę w organizmie, prowadzić życie zgodne z naturą i zachować witalność przez długie lata?
To co mnie interesuje w Ajurwedzie to zalecenia dotyczące odżywiania i pielęgnacji ciała. Warto skorzystać z wiedzy wykorzystywanej przez tysiące lat, zadbać o urodę bez konieczności stosowania restrykcyjnych diet i „cudownych kosmetyków”, które w składzie mają całą tablicę Mendelejewa.
Podstawą jest oczyszczenie z toksyn i innych produktów przemiany materii, które gromadzą się w naszym organizmie. Zatruwają one nasz organizm „od środka” ale efekty są też widoczne na zewnątrz.
- Problemy skórne (wypryski, cellulit)
- Podkrążone oczy pomimo, że nie zarywasz nocy
- Brak energii
- Problemy z koncentracją
- Utrata odporności
I nie pomogą tutaj żadne kremy, maseczki czy suplementy diety. Wg medycyny ajurwedejskiej należy zacząć od oczyszczania bazując na herbatkach ziołowych, peelingach, masażach olejami i kąpielach parowych. Efektem będzie promienny wygląd i witalność.
Ja dwa razy w roku stosuje tygodniową „kurację” herbatką Pukka Detox. Nie jest to herbata przeczyszczająca czy odchudzająca, tak łatwo nie będzie 🙂 Odtruwa ona i oczyszcza nasz organizm. Zawarty w niej anyż rozgrzewa mięśnie i działa rozkurczowo. Korzeń lukrecji pobudza układ immunologiczny i łagodzi stany zapalne. Natomiast nasiona kopru pomagają się pozbyć nadmiaru wody z organizmu.
Po zakończeniu detoksykacji, można przejść do kolejnego etapu to jest wzmocnienie organizmu. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, dieta i pielęgnacja.
Jeśli chodzi o wzmocnienie systemu immunologicznego to ja stosuje pastę Chyawanprash. Jest to mieszanka 49 ziół ajurwedejskich o konsystencji dżemu i specyficznym imbirowym smaku. Dzieci mogą spożywać maksymalnie 1 łyżeczkę dziennie, aczkolwiek radzę skonsultować się z lekarzem ze względu na indywidualne predyspozycje, alergie itp.
Plan dnia powinien być ustandaryzowany. W obecnych czasach kiedy ciągle gdzieś biegniemy jest to trudne do osiągnięcia, ale przynajmniej główne punkty dnia powinny być niezmienne. Wprowadzi to harmonię, pozwoli pozbyć się stresu i ustabilizuje przemianę materii.
Według Ajurwedy idealny plan dnia przedstawia się następująco:
- Pobudka: 6 – 8 (o tej porze motywacja jest najwyższa, warto opracować plan dnia)
- Śniadanie: nie później niż o 8 rano
- Obiad/Lunch: 12 – 13 (najobfitszy posiłek w ciągu dnia)
- Kolacja: 18 – 19 (nie później niż dwie, trzy godziny przed snem)
- Przygotowanie do snu: 21:30 – 22:30 (wiem, nie zawsze jest to możliwe, ale staraj się kłaść nie później niż o 23)
Wprowadzenie podstawowych zasad Ajurwedy do swojego życia nie jest skomplikowane czy drogie. W początkowym etapie trzeba sobie wszystko poukładać, dostosować do swojego trybu życia, pracy, rodziny, wyrobić sobie codzienne nawyki. Dzięki temu będziemy zdrowsi, wydajniejsi i pełni energii.
Ja produkty ajurwedejskie kupuje w Zielonym Sklepie. Możecie tam znaleźć książki, kosmetyki, przyprawy.
Herbatka Pukka Detox
Pasta Chyawanprash
Wykonuję masaż hawajski lomi-lomi, tylko na dobrych olejach ajurwedy. Dużo przydatnych informacji zawiera Twój post. Skorzystam. Dziękuję
PolubieniePolubienie
Cieszę sie, że mogłam pomóc 😉 Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu pojawi się wpis dotyczący pielęgnacji ciała zgodnie z ajurwedą – zapraszam 😉
PolubieniePolubienie
Zajrzę na pewno i uważnie poczytam. warto wspomagać się wiedzą innych. Cieszę się, że znalazłyśmy się wśród..
PolubieniePolubienie
Uwielbiam wszystko, co wiąże się z Indiami!
PolubieniePolubione przez 1 osoba