Lider i pracownik w strukturze macierzowej

Firmy poszukują innowacyjnych rozwiązań aby dostosować się do zmian w gospodarce, próbują różnych metod zwiększania produktywności i stymulowania wzrostu. Tradycyjny styl przywództwa, zarządzania odgórnego ewoluuje w podejście oparte na współpracy, które zaciera granice między szefem a pracownikiem.

W miarę jak coraz więcej firm przyjmuje otwartą kulturę organizacyjną, pojawia się nowy styl przywódczy. Budowanie zespołu i dzielenie władzy zastępują tradycyjne formy hierarchii korporacyjnej.

Zespół w strukturze matrycowej jest typem zespołu wirtualnego. Członkowie zespołu mają więcej niż jednego szefa i pracują więcej niż w jednym zespole naraz. Muszą wykonywać cele i dzielić lojalność między różnych szefów.

Wyzwania jakie stają przed pracownikiem:

 • Wyznaczanie priorytetów.
 • Komunikacja z innymi członkami zespołu – często różne strefy czasowe, różnice kulturowe.
 • Pozostanie zauważonym pomimo pracy zdalnej.

Zalety pracy w zespołach o strukturze matrycowej:

 • Pracownicy raportują do przełożonych, którzy często posiadają dużą wiedzę i umiejętności z danego tematu.
 • W przypadku zespołów projektowych, które skupiają pracowników z różnych działów, istnieje możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności (np. finansiści mogą nauczyć się/ doszkolić z działania różnych systemów internetowych, budowy baz danych zawierających informacje finansowe). Pozwala to na lepsze zrozumienie procesu jako całości.
 • Wiedza zdobyta w jednym projekcie może znaleźć zastosowanie w innym co prowadzi do usprawniania procesów.
 • Pracownicy mają pewną autonomię jeżeli chodzi o podział pracy między projekty w których biorą udział.
group hand fist bump
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Lider w strukturze matrycowej

Zarządzanie zespołem w strukturze matrycowej to tak zwane zarządzanie od środka. Informacje, zasoby, wiedza, czas i wysiłek są wspólne. Pozwala to na ewoluowanie ról i obowiązków, co pozwala na lepsze wykorzystanie wiedzy i umiejętności pracowników. Lider powinien rozmawiać z pracownikami, poznać ich doświadczenie, zainteresowania, aby prawidłowo alokować obowiązki i wykorzystywać potencjał poszczególnych pracowników. Członkowie zespołu często otrzymują większą odpowiedzialność za swoją pracę, natomiast lider powinien być strażnikiem w takim procesie. Powinien szukać przyczyny konfliktu/ problemu w momencie jego pojawienia się i szybko rozwiązywać problem, aby zespół mógł kontynuować pracę.

Sposób w jaki inspiruje, wspiera i komunikuje jest krytyczny, aby z sukcesem poprowadzić zespół. Lider zespołu powinien umożliwiać swojemu zespołowi rozkwit, zapewniając zasoby (czas, pieniądze, materiały) niezbędne do efektywnego wykonywania pracy a co za tym idzie, do realizacji projektu.

Bardzo ważnym aspektem jest komunikacja. Zespoły w strukturze matrycowej często składają się z pracowników znajdujących się w różnych krajach. Spotkania odbywają się za pośrednictwem systemów do telekonferencji. Lider powinien poprowadzić spotkanie w taki sposób aby pracownicy mogli aktywnie uczestniczyć w dyskusji i wyrazić swoją opinię. Warto wcześniej wysłać plan spotkania tak by każdy mógł się przygotować, sformułować ewentualne wątpliwości czy pytania.

Jeżeli już jesteśmy przy temacie komunikacji i zarządzania czasem, chciałabym od razu opisać podstawową wadę struktury matrycowej. Często lider nie ma bezpośredniej wiedzy na temat zaangażowania „swojego” pracownika w inne projekty.  Co do zasady dla każdego lidera jego projekt jest najważniejszy, w takiej sytuacji ciężko ustalić priorytety. Zaradzić można temu na dwa sposoby:

 • Liderzy stale komunikują się między sobą i dopasowują obłożenie pracą poszczególnych pracowników w różnych projektach.
 • Członkowie zespołu informują lidera o obłożeniu pracą nad innymi projektami.
  Dopiero na tej podstawie Lider ustala ramy czasowe swojego projektu.

Nie ma lepszego/gorszego rozwiązania. Wybór jednego z rozwiązań jest uwarunkowany dopasowaniem do kultury organizacyjnej firmy.

Od wielu lat pracuję w organizacjach, które mają właśnie taki typ pracy. Mam doświadczenie zarówno jako pracownik/ członek zespołu jak i jako lider takiej wirtualnej grupy. Praca w organizacji o strukturze matrycowej z początku jest nie lada wyzwaniem ale takie środowisko pracy jest kreatywne, innowacyjne, korzystne zarówno dla pracownika jak i dla organizacji. Prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów. Praca w takiej organizacji i uczestnictwo w różnych projektach w firmie pozwala stale się rozwijać i spojrzeć szerzej na proces a nie skupiać się tylko na wybranym jego elemencie.

Jeden komentarz na temat “Lider i pracownik w strukturze macierzowej”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s