Jedwab – cenniejszy niż złoto

Według chińskiej legendy, cesarzowa Hsi Ling Shi była osobą, która przypadkowo odkryła jedwab. Pewnego dnia, gdy cesarzowa popijała herbatę pod drzewem morwowym, kokon wpadł do jej kubka i zaczął się rozplątywać. Cesarzowa zakochała się w lśniących nitkach, odkryła ich źródło – jedwabnik morwy Bombyx mori. Cesarzowa wkrótce rozwinęła hodowlę jedwabników wynalazła kołowrotek i krosna. Tak rozpoczęła się historia jedwabiu.

Nowelski

Niezależnie od tego, czy legenda jest prawdziwa czy nie, pewne jest, że najwcześniejsze odniesienia do historii i produkcji jedwabiu umieszczają ją w Chinach. Przez prawie 3 tysiące lat Chińczycy mieli globalny monopol na produkcję jedwabiu. Początkowo jedwab był zarezerwowany dla członków chińskiej rodziny królewskiej. Z biegiem lat jedwab stopniowo zaczął się rozprzestrzeniać, zarówno geograficznie, jak i społecznie. Zapotrzebowanie na tę egzotyczną tkaninę ostatecznie stworzyło szlak handlowy znany obecnie jako Jedwabny Szlak. W tamtych czasach uważano, że jedwab jest cenniejszy niż złoto. Obecnie na świecie produkuje się około 125 000 ton jedwabiu. Prawie dwie trzecie tej produkcji ma miejsce w Chinach. Pozostali główni producenci to Indie, Japonia, Korea, Tajlandia, Wietnam, Uzbekistan i Brazylia. Natomiast Stany Zjednoczone są dziś największym importerem wyrobów z jedwabiu.

Nowelski

Jedwabna sukienka: WeeDolls

Nowelski

Nowelski

Nowelski

 

4 myśli w temacie “Jedwab – cenniejszy niż złoto”

  1. Ależ Ty jesteś elegancką, młodą dziewczyną. Podziwiam grację, szyk. Wiesz, kiedy patrzy się na Ciebie, człowiek ma uczucie, że to Twoja „skóra”, a nie przebranie w cudze piórka. Ja ostatnio z jedwabiu kupiłam sobie komplecik: haleczkę, majteczki i staniczek w kolorze wiśni, właśnie z jedwabiu. jeszcze nie założyłam. Dotyk jedwabiu na skórze może zapierać dech.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s