Czerwone szpilki

„Nie wiem kto wynalazł buty na wysokich obcasach, ale wszystkie kobiety zawdzięczają mu wiele” – Marilyn Monroe

Nowelski

 

Wysokie obcasy nie są wymysłem XX wieku, Egipskie freski z 3500 lat przed naszą erą przedstawiają zarówno mężczyzn, jak i kobiety z klas wyższych noszących obcasy. Później w starożytnej Grecji noszono buty na obcasach, których wysokość świadczyła o statusie społecznym. Takie buty nie spełniały jedynie funkcji dekoracyjnej, ale miały także praktyczny cel – pomagały ominąć błoto i śmieci na ulicach.

Około 1533 roku stworzono model szpilek, jakie znamy dzisiaj. Zostały one wprowadzone na francuskim dworze w Wersalu przez Catherine Medici, która później została królową. Była ona niskiego wzrostu, a chciała zrobić wrażenie na francuskim dworze. Odniosły one natychmiastowy sukces, a wykorzystanie obcasów rozprzestrzeniło się w całej Europie.

Nowelski

Buty: Lasocki
Spódnica: Orsay
Torebka skórzana: DAN-A

Nowelski

Nowelski

Nowelski

Dokładna data pojawienia się pierwszych czerwonych szpilek jest niejasna. Podobno pierwszy raz nosił je Ludwik XIV około 1673 r. Według historyka Philipa Mansela kolor czerwony został wybrany, aby „pokazać, że szlachta nie brudziła swoich butów”. Użycie czerwieni jest również synonimem krwi.

Nowelski

To, co jest wciąż takie samo, nawet po tylu latach, to to, że czerwony wydaje się być równy uprzywilejowaniu. Kiedy nosisz parę czerwonych szpilek na obcasach, nadal czujesz się jak członek rodziny królewskiej.

 

Nie boję się wysokości, widziałaś moje buty? – Carrie Bradshaw

 

 

 

9 myśli w temacie “Czerwone szpilki”

  1. A ja szpilek nie noszę, o! Mój partner jest niewiele wyższy ode mnie więc czułabym się dziwnie gdybym patrzała na niego z góry.. 😀 Poza tym dość niepewnie czuję się na obcasach więc chyba było mi to pisane. 🙂 Ale popodziwiać dobrze dobrane szpilki lubię, bo te buty są bardzo wdzięczne w trafionej (tak jak tutaj) stylizacji. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s