Nowoczesny Lider

We wcześniejszym wpisie podjęłam temat Lidera w strukturze matrycowej. Skupiłam się na strukturze w ramach której ten lider pracuje. Dziś chciałabym poruszyć drugi element.

Lider.

Jaki powinien być współczesny lider? Jakie cechy są kluczowe aby być skutecznym i efektywnym przywódcą? Lider, to z definicji osoba przewodząca innym ludziom, czy można więc mówić o liderze w oderwaniu od ludzi którym on przewodzi?

Uważam, że w przeszłości środowisko pracy było znacznie bardziej „szablonowe” a turbulentność znacznie mniejsza. Nie bez znaczenia jest fakt, że tempo życia i pracy było niższe.

Co sprawiło, że wielu liderów straciło przewagę konkurencyjną w pracy? Brakuje im kluczowych cech czy może nigdy ich nie posiadali? Może zagubili je w natłoku obowiązków a może nie podążają za zmieniającą sią rzeczywistością. Wydawało się, że mogą osiągnąć sukces a wypalili się.

Wielcy liderzy są świadomi, że przetrwają tylko najsilniejsi. To, że jesteś teraz liderem, nie oznacza, że ​​na zawsze nim pozostaniesz. Skuteczne przywództwo to ciężka praca, wymaga mądrych decyzji i cierpliwości. Trzeba nieustannie nad sobą pracować. Większość liderów tego nie robi. Pozostają zadowoleni ze „status quo” i wykorzystują ten sam styl niezależnie od pracowników / organizacji w której pracują. Dlatego trudno im tworzyć i podtrzymywać rozpęd w swojej karierze.

group of people raising right hand
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Poniżej przedstawiam kilka obszarów nad którymi (wg. mnie) powinien pracować dobry, nowoczesny lider:

 • Inspiracja
  Przywódca powinien być charyzmatyczny i inspirować innych do działania stosując podejście „zróbmy to razem”. Powinien wykorzystać siłę swojej osobowości aby zaszczepić w innych oddanie, zaangażowanie, pasje i ukierunkowanie na konkretne cele.
 • Relacje
  Bardzo ważne jest utrzymywanie dobrych relacji i traktowanie innych z szacunkiem. Zgrany zespół to klucz do sukcesu. „Daj się polubić!” Kiedy zaczynasz wyczuwać, że twoi koledzy denerwują się w twojej obecności a rozmowy cichną – nadszedł czas, aby zmienić styl i podejście przywódcze.
 • Informacja
  W tradycyjnym modelu zarządzania informacja to potęga, pozwala zachować autorytet i kontrolę. Otwarte udostępnianie informacji jest podstawą współczesnego przywództwa. Wszyscy dążymy do realizacji celów firmy więc wymiana informacji jest konieczna.
 • Zarządzanie zmianą
  W zmieniającym się świecie lider musi być nie tylko przygotowany na zmiany, powinien je przewidywać i określać sposób radzenia sobie z zaistniała sytuacją. Ponadto sam może proponować rewolucyjne ulepszenia, przedstawiać projekty, które poprawią funkcjonowanie procesów. Ważne by w sposób czytelny przekazał swoją wizję i sposób jej osiągnięcia a także rezultaty jakie można osiągnąć.
 • Współpraca
  Lider powinien być otwarty na sugestie ze strony swego zespołu. „Burza mózgów” może doprowadzić do zaskakujących wniosków. Powinien opracowywać rozwiązania oparte na najlepszych pomysłach grupy i podejmować zespołowe podejście do rozwiązywania problemów.

 

Każdy ma swój własny styl przywódczy. Ważne jest jednak, aby styl zarządzania był dopasowany do konkretnego przypadku – zarówno od strony charakteru procesu jak i ludzi którymi lider przewodzi. Ważne aby podążać za szybko zmieniającym się otoczeniem i ciągle dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji. Nie poprzestawać na tym co już się osiągnęło, stale się doskonalić i słuchać sugestii innych. W tej materii dobrze sprawdza się stara maksyma:

„Mądrzy ludzie uczą się na własnych błędach.
Bardzo mądrzy ludzie uczą się ze wszystkiego i od wszystkich.
Prości ludzie uważają, że znają już wszystkie odpowiedzi.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s