10 cech człowieka sukcesu

Sukces może być postrzegany jako ogólna ocena działań danej osoby lub pojedynczego wydarzenia. Może to być wysokie stanowisko w firmie lub posiadanie własnej firmy, bycie rodzicem aktywnym zawodowo czy pracującym na pełen etap w domu, przebiegnięcie maratonu czy wygrany mecz. Każdy z nas jest inny i w związku z tym definiuje sukces inaczej.  

Sukces w pracy zależy od wielu czynników, min. kwalifikacji, doświadczenia ale również zaangażowania. Niezależnie od tego czy jest się pracownikiem, liderem, czy właścicielem firmy są pewne generalne cechy/ umiejętności jakie powinno się posiadać żeby odnieść sukces.

Pewność siebie

Myślę, że ta cecha jest jedną z najważniejszych. Zaufanie do siebie i swoich umiejętności jest niezbędne aby odnieść sukces. Ludzie będą cię widzieć takim, jak sam siebie przedstawiasz. Każdy ma chwile zwątpienia, to naturalne, ale pamiętaj, że jesteś tam, gdzie jesteś, ponieważ jesteś dobry w tym, co robisz. Głowa do góry!

Asertywność

Ufaj swoim decyzjom. Możesz wyrazić asertywność zarówno poprzez swoją mowę jak i swoje działania, a ludzie nie będą mieli powodu, aby wątpić w twoje decyzje. W obliczu krytyki zastanów się czy jest ona uzasadniona. Konstruktywna krytyka może ci tylko pomóc, ale jeśli jest bezpodstawna powinieneś ją zlekceważyć.

Balans między pracą z życiem prywatnym

Sukces nie osiągnie się sam. Niezbędna jest praca. Jednocześnie osiągnięcie sukcesu w pracy zbyt dużym kosztem w innych obszarach życia może spowodować, iż sam sukces zatraci wartość. Stanie się pustym celem. Każdy musi sam zdecydować co dla niego oznacza przysłowiowy balans. Niezależnie co robi w życiu musi znaleźć jakąś odskocznię od pracy: czas spędzony z rodziną, lekcje salsy. Wbrew pozorom istnieje wiele firm, które oferują przyjazne rozwiązania, takie jak firmowe żłobki czy elastyczny harmonogram pracy.

accomplishment action adult adventure
Photo by Pixabay on Pexels.com

Wiedza

Nie obawiaj się przyznać, że nie wiesz wszystkiego. Ważne aby znaleźć swoje słabości i nieustannie nad nimi pracować. Umiejętność uczenia się i zarządzania informacjami to coś co pozwoli ci utrzymać przewagę w każdej sytuacji. Świat się zmienia, zapotrzebowanie rynku także, musimy reagować na te zmiany by nie zostać w tyle. Bądź gotów do nauki!

Ciężka praca i wytrwałość

Bądź gotów ciężko pracować. Niekoniecznie od rana do nocy. Niezależnie od tego, jakie masz wykształcenie, doświadczenie czy jakie szanse pojawią się na Twojej drodze (trochę szczęścia też się przyda) kluczem do sukcesu jest ciężka praca. Aby odnieść sukces, potrzebujesz także wytrwałości. Nawet jeśli życie rzuca ci kłody pod nogi, musisz je przeskoczyć i iść dalej. Osiągnięcie sukcesu nie jest łatwe. Wymaga konsekwencji i determinacji. Jeśli zdarzy ci się porażka, nie przejmuj się. Ważne aby wyciągnąć z niej wnioski. Nie popełnia błędów tylko ten, który nic nie robi. Przypomnij sobie wszystko co już udało ci się osiągnąć. Obrany cel zapisz. Ustal co potrzeba wykonać aby ten cel osiągnąć. Co pewien czas należy wykonać „przegląd sytuacji” i sprawdzić czy działamy we właściwym kierunku.

Ambicja

Musisz naprawdę chcieć czegoś, jeśli chcesz odnieść sukces. I nigdy nie powinieneś zadowalać się drugim najlepszym. Zawsze staraj się iść naprzód.

photo of woman using her laptop
Photo by bruce mars on Pexels.com

Zdyscyplinowanie

Realizacja zadań które są kluczowe oznacza, że najprawdopodobniej odbędzie się to kosztem innych działań. Doba nie jest „z gumy”. Coś nowego pojawia się na tapecie więc coś innego musi wypaść. Zapobiegaj zbytniemu angażowaniu się w tematy mało istotne – one zabierają cenny czas który powinieneś przeznaczyć na działanie w tematach ważnych. Nie odkładaj dzisiejszej pracy na jutro.

Decyzyjność

Świat pędzi do przodu, dlatego ważna jest umiejętność szybkiej analizy sytuacji i na tej podstawie podejmowanie decyzji. Szybkie dostosowanie się do zmieniającej się rzeczywistości kreuje realną przewagę.

Kreatywność

Od pracowników oczekuje się kreatywnych rozwiązań. Gdy masz problem użyj pustego arkusza papieru, pomyśl o rozwiązaniach i zapisuj wszystko, co wpadnie ci do głowy. Myśl nieszablonowo.

Business Look 😊
Elegancki, profesjonalny wygląd i elektryzująca osobowość robi wrażenie na współpracownikach, przełożonych i klientach. Zadbaj o odpowiedni strój do pracy.

adult arrival beard boss
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Na koniec bardzo ważna dygresja.

Każde działanie robi się dwa razy. Pierwszy raz ma miejsce w naszej wyobraźni. Ustalenie celu. Świadomość możliwości napotkania problemów. Przygotowanie scenariuszy obejścia przeszkód. Zaplanowanie poszczególnych etapów. Drugi raz, to już przejście zaplanowaną ścieżką w realnym działaniu. Zaniechanie etapu planowania znacząco zwiększa możliwość podjęcia działań które nie przybliżają nas do realizacji celu. Przemyślany projekt nie będzie zawierał skazy w postaci błędnych założeń. Najpiękniejszy dom zbudowany z pominięciem fazy dostosowania funkcjonalności do późniejszych mieszkańców nie będzie właściwym miejscem do życia.

 

11 myśli w temacie “10 cech człowieka sukcesu”

 1. To ja muszę zmienić pracę bo już więcej dla niej zrobić nie mogę a i tak stoję w miejscu a do lepszych posad są wybierane osoby, które kompletnie nic nie robią. Takie życie 😀 Mam tylko jedną wadę, walczę o swoje … a się nie podporządkowuję i to się niektórym nie podoba.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Walka o swoje to nie wada to ogromna zaleta – myślę, że na dłuższą metę przyniesie zamierzone efekty. Niestety tak to jest, że niektórzy mają szczęście czy znajomości i dostają awans prawie za darmo a drugi musi się napracować 😐 Ale prędzej czy później niekompetencja/brak zaangażowania tych pierwszych wyjdzie na jaw 😀

   Polubione przez 1 osoba

  2. Fakt, czasem tak bywa. Myślę, że w każdej firmie są takie przypadki (lizusy, znajomości, układy i ukladziki). Ważne aby np. awans za znajomości i podlizywanie się nie był normą. Dla mnie taki awans to nie sukces ale sprzedanie się. Nie ma sensu tracić energii i wprowadzać negatywne myślenie ciągle wspominając „lewe” awanse innych. Ja koncentruje się na moich obowiązkach i mojej ścieżce rozwoju ale to wymaga właściwej kultury organizacyjnej w firmie…

   Polubione przez 1 osoba

   1. 😀 takie słowo jak „kultura” nie istnieje w słownikach niektórych osób w mojej pracy, szukam uparcie nowej ale to wymaga czasu. Trzymajcie kciuki 🙂 Postaram się wykorzystać wszystkie wskazówki, o których pisała madebybusinessmama w nowym miejscu.

    Polubione przez 1 osoba

 2. Sukcesem jest to, co nas czyni zadowolonym i spełnionym. Okazało się po latach że to, co pozornie przeszkadzało w osiągnięciu sukcesu, jest moim największym sukcesem. Walczyć o swoje kiedy ma się pewność swoich racji, ale nie idąc przez życie jak taran. Czasem warto w niektórych sprawach odpuścić (w końcu i tak racja zwycięży), aby inne zakończyć powodzeniem. Prawdziwe szczęście w życiu da nam nie to o czym marzymy, ale to czego potrzebujemy, a to czasem dwie zupełnie różne sprawy. Jedno jest pewne. Nie należy tkwić w układach które nas męczą, nieważne czy to praca, związki, czy przyjaźnie.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Świetny, przydatny wpis, mnóstwo wątków poruszyłaś. Właściwie każdy może tu odnaleźć siebie i dostosować coś do siebie. Psychologia, która jest naprawdę funkcjonalna i przydatna człowiekowi. A o to przecież chodzi 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s