Stres – jak wpływa na nasz organizm?

Stres towarzyszy nam każdego dnia i występuje w wielu różnych formach. Może być związany z próbami pogodzenia obowiązków rodzinnych, zawodowych czy szkolnych. Może być też związany z troską o zdrowie, pieniądze czy relacje. Jak ma wpływ na nasz organizm?

Stres można zdefiniować jako zmiany, które powodują napięcie fizyczne, emocjonalne lub psychiczne. Jednak nie wszystkie rodzaje stresu wywierają negatywne skutki na nasz organizm. Istnieje kilka rodzajów napięć emocjonalnych, najpopularniejsze możecie znaleźć poniżej:

Pozytywny stres, który daje nam energię do działania. Tego rodzaju stres kojarzy nam się z przypływami adrenaliny np. podczas prezentacji w biurze czy wyścigu.

Ostry stres, który jest bardzo krótkotrwały. Jest to rodzaj stresu, z którym najczęściej spotykamy się w życiu codziennym.

Przewlekły stres, który wydaje się niekończący się i nieunikniony. Może mieć bardzo poważne konsekwencje.

fashion hand hurry outfit
Photo by JÉSHOOTS on Pexels.com

Stres może wpływać na twoje ciało, myśli oraz twoje zachowanie. Rozpoznanie typowych objawów stresu może pomóc w ich opanowaniu. Jednak, gdy nie mamy nad nim kontroli, może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, otyłość czy cukrzyca.

Prawdopodobnie słyszeliście o tym, jak zły stres jest dla twojego umysłu i ciała. Może to prowadzić do fizycznych objawów, takich jak bóle głowy i ból w klatce piersiowej. Może nawet prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak wybuchy złości lub przejadania się.

Częste skutki stresu:

 • Ból głowy
 • Napięcie mięśniowe
 • Ból w klatce piersiowej
 • Większe ryzyko udaru
 • Zmęczenie
 • Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
 • Mózg zmniejsza swoją objętość
 • Niestrawność
 • Problemy ze snem
 • Niepokój
 • Brak motywacji
 • Drażliwość lub gniew
 • Smutek lub depresja

Poznanie zasad dotyczących radzenia sobie ze stresem może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Podstawowe i najłatwiejsze do wprowadzenia sposoby walki ze stresem to:

 • Regularna aktywność fizyczna
 • Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga, tai chi lub masaż
 • Poczucie humoru – jak to mówią „Śmiech to zdrowie”
 • Bliski kontakt z rodziną i przyjaciółmi – zawsze można się „wygadać’ i troszkę ponarzekać 🙂 🙂 🙂
 • Hobby, takie jak czytanie książki lub słuchanie muzyki.

Staraj się znaleźć aktywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Oglądanie telewizji, surfowanie w Internecie lub granie w gry wideo – mogą wydawać się relaksujące, ale nie pomagają w dłuższej perspektywie. I pamiętaj, o dużej ilości snu i zrównoważonej diecie. Unikaj tytoniu, kofeiny i alkoholu w dużych ilościach.

Naukowcy odkryli, że czasami stres (jeśli jest dobrze kontrolowany) może pomóc wyostrzyć umysł i poprawić zdolność zapamiętywania szczegółów na temat tego, co się dzieje. Niestety, ta właściwa ilość stresu która pomaga w realizacji zadań dla każdego jest inna. Bardzo ciężko jest znaleźć tą „właściwą” ilość. Jeszcze trudniej jest ograniczyć czynniki stresogenne gdy zbliżamy się do momentu, gdzie „kończy” się pozytywne działanie stresu…

 

 

 

5 myśli w temacie “Stres – jak wpływa na nasz organizm?”

 1. Znów się dowiedziałam od Ciebie ciekawych rzeczy. Pamiętam, że jako nastolatka zawsze odczuwałam ten pozytywny, mobilizujący stres w momencie, gdy siadałam do pisania sprawdzianu w szkole. Momentalnie odczuwałam mobilizację wszystkich sił i uwagi, takie pozytywne napięcie, które pozwalało mi przypomnieć sobie całą wiedzę i skupić energię na jej przekazaniu. Dobrze by było, gdyby zawsze tylko taki stres nam towarzyszył 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Stres stresowi nierówny, czasami ktoś stresuje się w momentach, które mnie bawią i odwrotnie. Albo jeszcze inaczej – czasami sama się sobie dziwię i mówię w myślach „pfff, myślałam, że będę się stresować a tu nic”… a noc jednak nieprzespana. 😉

  Polubione przez 1 osoba

 3. Świadomość skutków długotrwałego stresu i umiejętnośc razenia sobie z nim jest niezwykle ważna. Czasem jednak mimo posiadania zainteresowań poza zawodowych , uprawiania sportów i przebywania na świeżym powietrzu możemy nie poradzić sobie ze stresem i wówczas dopada nas depresja.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s