Toniemy w śmieciach

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z odpadami, które wyrzucamy? Jak nasze śmieci wpływają na ludzi, zwierzęta, środowisko… całą planetę. W jaki sposób używanie „jednorazówek wpływa na ekosystemy planety?

Rocznie przeciętny mieszkaniec Europy wyrzuca około 100 kg śmieci. Jeśli odpady nie zostaną odpowiednio utylizowane, może to spowodować nieodwracalne zmiany w środowisku. Problem, który mamy jako społeczeństwo, polega na tym, że ludzie często nie wiedzą, jak właściwie usuwać śmieci, albo po prostu ich to nie obchodzi. Nie dotyczy to tylko konsumentów, ale także firm produkcyjnych.  Duży problem tkwi w kulturze konsumpcyjnej, która nie jest odpowiedzialna za odpady lub problemy związane z końcowym etapem życia produktów, a także naszą potrzebą kupowania stale tańszych towarów, które często szybko się psują/ zużywają. Tak czy inaczej, coś musi się zmienić, ponieważ każdy wyrzucony odpad, który nie jest odpowiednio utylizowany, wywiera trwały wpływ na środowisko.

 

assorted plastic bottles
Photo by mali maeder on Pexels.com

Jak długo rozkładają się nasze śmieci?

 • Papier rozkłada się najszybciej –  2,5 miesiąca.
 • Skórka pomarańczowa (nawet jeśli jest organiczna) – 6 miesięcy
 • Kartony z mlekiem rozłożą się w około 5 lat.
 • Plastikowe torby zaczną się rozkładać po 10 latach.
 • Puszka piwa może rozłożyć się na ponad 400 lat.
 • Szklana butelka prawdopodobnie się nigdy nie rozłoży

Tworzywa sztuczne, czy to w oceanie, czy w innych naturalnych środowiskach, są spożywane przez ptaki, ryby i inne zwierzęta. Tworzywa sztuczne w ich ciałach powodują nieodwracalne szkody.

abundance blur bundle close up
Photo by Digital Buggu on Pexels.com

Co możemy zrobić? Od czego zacząć?

 • Ograniczyć używanie jednorazowych reklamówek foliowych. Przeciętna długość używania „foliówki” to 12 min.
 • Wyeliminować plastikowe rurki do napojów
 • Segregować śmieci
 • Kupować produkty dobrej jakości, których nie będzie trzeba w krótkim czasie wymieniać

A wy jak pomagacie chronić środowisko?

4 myśli w temacie “Toniemy w śmieciach”

 1. Małe uściślenie. Statystycznie mieszkaniec Europy wyrzuca 100 kg śmieci, ale nie wszyscy grzeszą tak samo. W bogatych krajach (np. Niemcy) większość odpadów jest wykorzystana ponownie. Plastikowe, szklane butelki, puszki po napojach. A u nas? Jednorazowe jest wszystko, bo nawet butelki szklane z kaucją nie wszędzie można zwrócić. Poza tym, nie zauważyłam, żeby korzystali z jednorazowych reklamówek. Na zakupy jeżdżą z koszykami, na większe zakupy – raz w tygodniu samochodem, a po jakieś drobiazgi codzienne – przeważnie rowerem. I jeśli zobaczysz kogoś z reklamówką – to Polak albo Rosjanin. Po zwykłe byleco potrafimy przejechać cale miasto, tylko dlatego że jest tanie, nie licząc kosztu benzyny, nie bacząc jak długo nam to byleco posłuży. Być może dlatego nadal jesteśmy biednym krajem?
  Nie napisałam tego, żeby dowalić rodakom.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Coś w tym jest niestety 😞 Ja w Szwecji spotkałam się z bardzo fajnym rozwiązaniem. Maszyny do których można wrzucać butelki szklane i plastikowe a one przeliczają to co wrzuciliśmy i wypłacają pieniądze (coś jak nasza „kaucja” za szklane butelki, ale tam dodatkowo dotyczy to plastikowych). Miejmy nadzieję, że świadomość społeczeństwa wzrośnie i sytuacja szybko się poprawi. Przy okazji polecam film „The true cost” – pokazuje jakim kosztem ludzkim i dla środowiska produkowane są ubrania. Pozdrawiam

   Polubione przez 1 osoba

 2. Jestem sumienna w segregowaniu. Stoi pięć ładnych kubłów w mojej kuchni. Moja córeńka kształci mnie i dokupuje różne akcesoria, np siateczki wielokrotnego użytku na drobne zakupy, np warzywa, owoce, aby nie brać tych cienkich woreczków. Butelkę z filtrem i pijemy kranówkę, wody w butelkach plastikowych już nie zakupujemy. Ze słomek nie korzystamy, mamy po jednej metalowej i myjemy je. Staramy się…

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s