Asertywność

Każdy z nas powinien zadbać, aby traktowano go sprawiedliwie. Należy bronić naszych praw bez naruszania praw innych i bez bycia agresywnym. Oznacza to taktowne ale skuteczne wyrażanie naszych preferencji, opinii i uczuć. Jest to bardzo ważna umiejętność interpersonalna.
W kontaktach z innymi ludźmi czy to w domu czy w pracy, niezależnie czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem, asertywność może pomóc ci wyrazić siebie w sposób jasny, otwarty i rozsądny.

six woman standing and siting inside the room
Photo by Christina Morillo on Pexels.com

Wiele osób udziela pasywnych odpowiedzi, ponieważ mają silną potrzebę bycia lubianym przez innych. Tacy ludzie nie uważają siebie za równych, ponieważ przykładają większą wagę do praw, życzeń i uczuć innych.

Niektórzy ludzie chcą być lubiani przez innych i nie sprawiać kłopotów, zakładają, że i tak nic nie da się zrobić, aby zmienić swoją sytuację. Często jest to swego rodzaju antidotum na    strach czy nieśmiałość.

Każdy z nas ma pewne prawa, z których niektóre są chronione prawem, inne są podstawową uprzejmością. Potwierdzanie swoich praw jest ważne, szczególnie gdy mogą one wpływać na twoje zdrowie, karierę lub związek.

 Masz prawo:

  • Zadawać pytania.
  • Uzyskać drugą opinię.
  • Być na bieżąco.
  • Równych szans bez względu na rasę, płeć czy umiejętności.
people on a meeting
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Bycie bardziej asertywnym może prowadzić do bardziej satysfakcjonującego życia.

 Podczas gdy decyzja o rozwijaniu swojej asertywności jest osobista, nagrody mogą być znacznie większe niż satysfakcja, jaką daje asertywność. Bycie asertywnym nie tylko poprawia samopoczucie, ale także daje szacunek tym, którzy są wokół ciebie. Zmiana w twoim zachowaniu może pozytywnie wpłynąć na ludzi wokół ciebie, zarówno w ich zachowaniu w stosunku do Ciebie, jak i w zachowaniu wobec innych.

Od czego zacząć, jeśli mamy problem z asertywnością?

 1. Zdaj sobie sprawę, gdzie potrzebne są zmiany i uwierz w swoje prawa.

 Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są oni wykorzystywani lub mają trudności z powiedzeniem „nie”. Inni nie uważają się za nieasertywnych, ale czują się przygnębieni lub niespełnieni, skarżą się na pracę, ale zakładają, że szef lub nauczyciel ma prawo żądać. Nic się nie zmieni, dopóki taki człowiek nie uzna swoich praw i nie podejmie decyzji o naprawieniu sytuacji. Prowadzenie dziennika może pomóc ci ocenić, w jakich sytuacjach jesteś onieśmielony, bierny lub bojaźliwy.

 2. Zastanów się na spokojnie, jak powinieneś w powyższych sytuacjach zareagować.

 Istnieje wiele sposobów na wypracowanie skutecznych, taktownych, sprawiedliwych asertywnych odpowiedzi.  Porozmawiaj o problemie z członkiem rodziny lub przyjacielem. Uważnie obserwuj, jak inni reagują na sytuacje podobne do Twoich i zastanów się, czy są one nieasertywne, asertywne czy agresywne. Opisując swoje uczucia, używaj oświadczenia „ja”, które pokazuje, że bierzesz odpowiedzialność za swoje uczucia. Skup się na pozytywnych odczuciach związanych z Twoimi celami, jeśli możesz, a nie na swojej niechęci do drugiej osoby.

3. Opisz zmiany, które chcesz wprowadzić. Upewnij się, że żądane zmiany są uzasadnione.

Co może sprawić, że będziemy bardziej przekonujący prezentując nasze „racje”?

  • Postawa, intonacja głosu i gestykulacja (mocniejszy, niższy głos sprawia poczucie wiedzy)
  • Jasność wypowiedzi
  • Bezpośredniość i otwartość
  • Potwierdzaj, że rozumiesz co rozmówca ma na myśli, ale masz inne zdanie na ten temat

Nie używaj sformułowań takich jak „Daj mi skończyć…”, „Czy ty w ogóle słuchasz” itp.
Nie krytykuj: „Coś ty zrobił”, „To Twoja wina”.
Nie traktuj swojego rozmówcy z góry

Polecam książkę „Asertywność” autorki Sue Bishop. Znajdziecie tam wiele cennych rad i ćwiczeń, które pomogą zwiększyć pewność siebie i asertywność.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s