Tkaczki, hafciarki, kapelusznicy i mydlarze byli rozchwytywani w średniowieczu. Raz wyuczony zawód wykonywali przez całe życie. A jak jest teraz? Czy szkolenia lub studia podyplomowe coś nam dają?
W 2017 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało listę prognozowanych deficytowych zawodów.
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- spawacze
- pielęgniarki i położne
- samodzielni księgowi
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży
- kierowcy autobusów
- kucharze
- fryzjerzy
- operatorzy obrabiarek skrawających
- cieśle i stolarze budowlani
Natomiast najpopularniejsze zawody to:
- Programiści
- Project Managerowie
- Specjaliści ds. e-commerce
- Tłumacz
- Specjalista ds. Social Media

Poświęcamy lata by zdobyć wymarzony zawód. Czy będziemy pracować w zawodzie do emerytury? Jak sytuacja będzie wyglądała za kilka, kilkanaście lat…trudno powiedzieć… Coraz więcej prostych czynności przejmują maszyny.
Należy pamiętać, żeby planować karierę, być na bieżąco, sprawdzać trendy. Sytuacja na rynku bardzo szybko się zmienia. Jakie mamy możliwości jeśli chcemy pogłębić naszą wiedzę?
Studia podyplomowe – forma kształcenia przewidziana dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Zazwyczaj trwają rok lub dwa. To dobra inwestycja dla osób które chcą podnieść swoje kwalifikacje lub się przebranżowić, Zazwyczaj dotyczą jakiegoś wycinka z danej dziedziny a program jest dostosowywany do zmieniających się trendów i na bieżąco modyfikowany. Popularnymi kierunkami studiów podyplomowych są te związane z branżą informatyczną, automatyką, mechatroniką, grafiką i marketingiem.
Kwalifikacje międzynarodowe – z zakresu finansów są to przede wszystkim: CIA, ACCA, CIMA. Certyfikaty ukończenia są uznawane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Można samemu przygotowywać się do egzaminów, wykupić szkolenia z poszczególnych przedmiotów lub zapisać się na studia podyplomowe (wtedy określona liczba egzaminów jest przepisywana i zostaje kilka do zdania). Nauka trwa kilka lat w zależności od możliwości czasowych i samozaparcia (gdy sami przygotowujemy się do egzaminów czasem trudno się zmobilizować).
Firmy szkoleniowe – zazwyczaj szkolenia trwają kilka dni i dotyczą małego wycinka z danej dziedziny. Czy warto? Na pewno tak. Ja mogę polecić zwłaszcza szkolenia z branży IT. Często organizowane są na różnych poziomach zaawansowania. Jeśli znamy podstawy to możemy iść na kurs zaawansowany i dowiedzieć się więcej. Jeśli jesteśmy „zieloni” to po kursie dla początkujących łatwiej będzie nam uzupełnić wiedzę samemu lub można pójść na kolejny poziom zaawansowania.
Szkolenia online – każdy może je dostosować do swoich potrzeb. Bardzo często mamy określoną liczbę godzin i ostateczny czas kiedy należy zakończyć szkolenia. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi zapracowanych czy posiadających dzieci 🙂 szkolenia mogą być płatne lub darmowe. Czasami jest tak, że można zrobić kurs za darmo, ale nie dostaniemy certyfikatu. Taka opcja też jest dobra, ponieważ dostajemy zastrzyk wiedzy przedstawionej w uporządkowany i łatwo przyswajalny sposób.

Co wybrać? To zależy od zaplanowanej ścieżki kariery. Na pewno nie warto wybierać szkolenia, bo może się przyda albo bo wszyscy w pracy idą.
Po ukończeniu studiów zdobywamy wymarzoną pracę, pniemy się po szczeblach kariery, ale …. w pewnym momencie może nam zabraknąć kwalifikacji czy umiejętności, żeby wejść na wyższy poziom. Dynamiczne zmiany, spowodowane szybkim rozwojem gospodarki, wymuszają na pracownikach konieczność doskonalenia posiadanych kompetencji oraz nabywania nowych.
Co nam to da ? Na pewno podniesie pewność siebie, zwiększy konkurencyjność na rynku pracy i pozwoli dostosować się do zmieniających się trendów
lubię uczyć się, zwłaszcza podnosić, wzbogacać swój warsztat pracy. czuję się pewniejsza. Wszystko, co w życiu zrobiłam w kwestii kształcenia wykorzystałam, przydało się.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Prawda – im więcej wiemy tym pewniejsi się czujemy 😉
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Chwalebne bardzo że obok nieuków z wyższym wykształceniem, są ludzie którzy poszerzają swą wiedzę w wybranym zawodzie. Przykre zaś jest to, ze w Polsce nawet idiota może zdobyć wykształcenie i dyplomy. Dlatego jest jak jest. Brakuje szanowanych specjalistów w czysto fizycznych zawodach, ale za to „momy profesoruf ktorzy chcom wziąść i włanczyć”.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Niestety często tak jest 😕 W niektórych zawodach mamy „rynek pracownika” i niestety ludzie wiedzą, ze nie beda mieli problemu ze zmianą pracy, więc myślą, że nie ma sensu się przykładać. Z drugiej strony znam mase ludzi, którzy ciągle się uczą.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Cały czas się uczyłam, douczałam i robiłam rozmaite kursy, także te typu robienia sushi czy szycia. Wszystko w życiu się przydaje, bo nie tylko chodzi o karierę, ale zadowolenie, że coś potrafię.
Serdeczności zasyłam
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Kurs robienia sushi 🍣 😲 uwielbiam sushi… Może pomyślę kiedyś o takim kursie 😀
PolubieniePolubienie