Globalizacja

Globalizacja kształtuje nasz współczesny świat, wpływa na biznes i społeczeństwo. Korporacje, dostawcy i konsumenci są powiązani a procesy produkcyjne stają się coraz bardziej rozproszone na całym świecie. Jakie są korzyści a jakie zagrożenia związane z globalizacją.

five people standing while holding green globe art
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Globalizacja prowadzi do zwiększenia konkurencji między przedsiębiorstwami. Może być związana z kosztem produktu lub usługi, ceną czy odbiorcami. Ze względu na wzrost konkurencji firmy i marki zagraniczne zostały zmuszone do poprawy swoich standardów i korzyści dla konsumentów, które pozytywnie wpłynęły na wielu ludzi na całym świecie.

Globalizacja umożliwiła również znaczny wzrost poziomu technologii. Wiele przedsiębiorstw nastawionych na działalność gospodarczą i międzynarodową korzysta z technologii, aby wykorzystać nowe możliwości biznesowe.

Dzięki globalizacji, ludziom z różnych krajów zapewnia się miejsca pracy. Powstała także koncepcja outsourcingu. Prace takie jak wsparcie techniczne, marketing, księgowość czy analizy biznesowe przekazywane są innym krajom. Ma to na celu nie tylko obniżenie kosztów, ale także standaryzacja procesów, wdrażanie „najlepszych praktyk” z jednej jednostki do innych.

blur cartography close up concept
Photo by slon_dot_pics on Pexels.com

Wyzwania w obliczu globalizacji:

 • Zarządzanie globalną siłą roboczą. Zapewnienie dostępności pracowników, którzy mają umiejętności do realizacji zadań globalnych.
 • Zapewnienie zgodności z prawem podczas prowadzenia działalności za granicą.
 • Niepewność pracowników w obliczu licznych połączeń czy przejęć firm

Większość się zgodzi, że globalizacja zapewnia korzyści netto poszczególnym gospodarkom na całym świecie, zwiększając efektywność rynków, konkurencję i równomierniej rozkładając bogactwa na całym świecie.

 

 

5 myśli w temacie “Globalizacja”

  1. Myślę, że ma zarówno plusy jak i minusy. Przede wszystkim plusem są miejsca pracy i spadek bezrobocia. Pieniądze zarobione w międzynarodowych firmach wydajemy w swoim kraju, tu też płacimy podatki. Mamy dostęp do szerokiej gamy produktów (choć podobno jakość
   niektórych produktów zależy od tego na jaki rynek są dedykowane 😕). Natomiast minusem jest to, że często musimy pracować dłużej niż 8h dziennie 😕 Jeśli chodzi o kraje takie jak Chiny czy Tajlandia… to z jednej strony dzięki globalizacji mają pracę, z drugiej warunki i godziny pracy często są masakryczne (chyba nie ma takiego słowa 🤔). Raczej nie mamy wyboru, efekty globalizacji i te dobre i te złe są widoczne na każdym kroku. Rozwój technologii i produkcji jest tak szybki, że strach się bać co nas czeka za 15 lat 😬

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s