Kapelusz

Kapelusz – niezliczona liczba fasonów i wzorów.  Kapelusze mogą pełnić funkcje ochronne, ale często oznaczają wrażliwość użytkownika na modę lub pełnienie funkcji ceremonialnych, symbolizują urząd lub rangę osoby noszącej.

dav

Jednym z pierwszych obrazów przedstawiających kapelusz jest obraz w grobie Thebes. Przedstawia człowieka, który nosi stożkowaty kapelusz ze słomy. Natomiast w starożytnej Grecji i Rzymie kiedy uwolniono niewolnika, dostał on czapkę frygijską jako symbol wolności.

dav

W epoce wczesnego średniowiecza ludzie nosili czapki zazwyczaj wykonane z tkanin, dotyczyło to zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Przez cały okres średniowiecza kobiety wszystkich klas nosiły welony lub draperie, ukrywając włosy i obramowując twarz. W XV wieku kapelusze damskie wykazywały coraz większe rozmiary.

W XVI wieku kapelusz stał się popularny szczególnie wśród kobiet. W XVII wieku Europejczycy nosili czapki zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

dav

Ciekawostki na temat kapeluszy :

* Londyńskie czarne taksówki są tak wysokie, że dżentelmen może jeździć w nich bez zdejmowania czapki.

* Białe wysokie czapki kucharza tradycyjnie mają 100 plisów, aby reprezentować setki sposobów, w jakie można przygotować jajko.

* Podobno, kiedy John Hetherington nosił jeden z pierwszych kapeluszy w 1797 roku na ulicach, został aresztowany za straszenie ludzi.

* Francuski magik Luis Comte pierwszy raz wyciągnął królika z kapelusza w 1814 roku.

dav

9 myśli w temacie “Kapelusz”

  1. uwielbiam kapelusze za ich bogatą historię. Zwłaszcza pod koniec XIX wieku, kiedy turniury i krynoliny uległy zmniejszeniu, kapelusze przybierały imponujące rozmiary i były dekorowane owocami, liśćmi, a nawet martwymi ptakami! Podobnie wlatach 40. XX wieku, kiedy kobiecy strój musiał dostosować się do znacznie ograniczonej dostępności tkanin, kobiety nosiły proste żakiety bez zdobień i proste spódnice do kolan, jednak folgowały sobie ciekawymi nakryciami głowy, turbanami. Historia kapelusza jest fascynująca. Dlatego uwielbiam, kiedy w dzisiejszych czasach ludzie noszą ten element garderoby na codzień 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s