Oszczędzanie – od czego zacząć ?

Niektóre rzeczy łatwiej powiedzieć niż zrobić – tak jest z oszczędzaniem pieniędzy. Jedną z najważniejszych umiejętności do opanowania jest cierpliwość. Nie ma sekretnej sztuczki, jak szybko oszczędzić pieniądze; wszystko sprowadza się do małych zmian, które mają duży wpływ.

Pierwszą zasadą jest jest planowanie budżetu domowego i zobowiązanie się do odkładania regularnie.

person holding coins
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

 

Szukając sposobów na to, by odłożyć pieniądze, pierwsze, które prawdopodobnie przychodzi Ci do głowy to odmówienie sobie wszystkich „małych luksusów” – koncert, latte, kolacja w restauracji i tym podobnych.

I choć uważne śledzenie tego rodzaju wydatków jest z pewnością ważne, to każda tego typu oszczędność ma miejsce raz na jakiś czas. Aby naprawdę zmaksymalizować oszczędności, musisz zmniejszyć swoje powtarzające się wydatki.

Przyjrzymy się dodatkowym przychodom… 

Podwyżki, bonusy, wypłata nadgodzin… Momentem na który wszyscy czekamy jest dzień, w którym powiedziano nam, że dostajemy podwyżkę. I co mamy ochotę wtedy zrobić? Zakupy 🙂 Wiadomo jakaś nagroda się należy za naszą ciężką pracę.

Jeśli dostajesz podwyżkę czy bonus, wpłać połowę dodatkowych pieniądze, które zarabiasz na konto oszczędnościowe. Bardzo duży odsetek ludzi wraz ze wzrostem przychodów zaczyna też dużo wiecej wydawać. To błędne koło… walczymy o awans, wraz z nim dostajemy podwyżkę i zaczynamy więcej wydawać (jako lider muszę być elegancko ubrana/ubrany, jezdzić na zagraniczne wakacje). Suma sumarum dalej nie mamy z czego osczędzać i znowu walczymy o kolejny awans. W końcu sie udaje. Ale jako manager muszę mieć porządny samochód i dom za miastem.
Oczywiście nie chodzi o to by nic nie wydawać, należy to robić z głową!

stack white business market
Photo by Public Domain Pictures on Pexels.com

 

Większe pole do działania mamy jeśli chodzi o koszty… Poniżej kilka wskazówek…

Jedzenie

Zaplanuj posiłki z wyprzedzeniem i trzymaj się listy podczas zakupów spożywczych. Ludzie, którzy robią zakupy z listą, wydają znacznie mniej pieniędzy niż ci, którzy decydują, co kupić, gdy dotrą do sklepu.  Może nie zauważymy różnicy od razu, ale w skali roku sumy mogą być naprawdę spore.

Kupuj według ceny jednostkowej. Wiele sklepów spożywczych podaje koszt za jednostkę każdego produktu, na przykład cenę za kilogram. Użyj tych naklejek podczas porównywania zakupów tego samego produktu, tylko w innym rozmiarze. Nie kupuj bardzo dużych opakowań produktów jeśli nie masz pewności, że dany produkt zużyjesz. Zawsze sprawdzaj datę przydatności.

Zamiast jeść „lunch” w restauracji pracowniczej przygotuj go w domu i zabierz do pracy. Po pierwsze dokładnie wiesz co jesz, a poza tym oczywiście wychodzi taniej.

Jeśli oszczędzasz nie musisz od razu wywracać swojego życia towarzyskiego „do góry nogami”. Jeśli spotykasz się ze znajomymi w każdą sobotę w restauracji w centrum, możesz zaproponować, spotkanie raz w miesiącu w Twoim domu. Każdy z gości może przynieść jakieś przekąski. Będzie można spokojnie porozmawiać lub zagrać w gry planszowe.

Rachunki

 • Renegocjuj umowy z dostawcami energii, ubezpieczycielami itp

  Podczas gdy niektóre rachunki, takie jak czynsz lub spłata kredytu hipotecznego, nie podlegają negocjacjom, możesz znaleźć lepszą ofertę ubezpieczenia samochodu lub usługi telefonii komórkowej. Przygotowanie porównania w celu znalezienia lepszych stawek może być trochę czasochłonne, ale może to być czas dobrze wydany, jeśli pomoże Ci zaoszczędzić co miesiąc więcej pieniędzy.

 • Używaj mniej wody, co nie znaczy, że mamy sie myć rzadziej 🙂

  Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. Zainstaluj głowice prysznicowe o niskim przepływie i napowietrzacze kranu, aby zmniejszyć zużycie wody.

 • Wyłącz światła.
  Wyłączenie światła, gdy masz dużo naturalnego światła słonecznego, może pomóc obnizyć rachunki za energię elektryczną. Jeśli wychodzisz z pokoju – wyłącz je. Używaj energooszczędnych żarówek. Mogą początkowo kosztować nieco więcej, ale mają znacznie dłuższą żywotność niż zwykłe żarówki i zużywają znacznie mniej prądu.
person holding coin
Photo by maitree rimthong on Pexels.com

 

A to dopiero początek …….

 

12 myśli w temacie “Oszczędzanie – od czego zacząć ?”

 1. Do mnie przemawiają sentencje wielkich ludzi. Używałem mich prowadząc lekcje w szkołach średnich. Choćby taka:
  Strzeżcie się drobnych wydatków, mała dziurka bywa często przyczyną zatonięcia wielkiego statku – Beniamin Franklin

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Nauczyciel klepie biedę. Nie zostawało grosza na skarbonkę, a ja nauczona z domu oszczędzania wpadłam na pomysł brania pracowniczej pożyczki odkładanie jej na lokaty terminowe i spłacanie z comiesięcznej pensyjki. Okazało si, że można, ale zawsze było mi ciężko. Pod koniec miesiąca szukałam ostatniej złotówki na chleb. Przykre. Teraz jestem stara i bogatsza. już na szczęście nie grzebię po kieszeniach za ostatnimi grosikami. matko, aż ciężko wspominać.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Dużo, dużo, duuużo, dużoooooo planowania. Jest też alternatywa. Każdą monetę, może być 1, 2 czy 5 wrzucamy do pojemnika (może być skarbonka), aż do zapełnienia. Na początku były 5-tki. Teraz wrzucamy 5-tki i 2-ki. Nazbierało się trochę. Nazywam to spontanicznym oszczędzaniem. Polecam do wypróbowania.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s