Business partnering – czy to naprawdę nowy trend?

Skuteczni finansowi partnerzy biznesowi działają już od ponad 50 lat. Zaangażowanie specjalistów od finansów w podejmowanie decyzji biznesowych, opracowywanie strategii i wzrostu wydajności to nic nowego.

Pięćdziesiąt lat temu nie było komórek, komputer był wielkości szafy, nikt nie słyszał o pojęciach „Big Data” czy „Business Intelligence” a chmury były tylko na niebie. Stopniowo zaczęły się wykształcać stanowiska Partnera Biznesowego. Oczywiście metodologia znacząco różniła się od dzisiejszej, ale jedno pozostało niezmienne – Partner Biznesowy miał wspomagać podejmowanie kluczowych decyzji.

person holding pen drawing on paper
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Dzisiejsze firmy muszą podejmować ryzyko, reagować na nowe możliwości czy zagrożenia. Decyzje muszą być podejmowane szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, co wymaga myślenia o przyszłości i szczegółowej analizy informacji opartych na finansach.

Dyrektorzy finansowi i profesjonaliści finansowi, którzy są skutecznymi partnerami biznesowymi, mogą przyczynić się do sukcesu firmy.

Zrozumienie biznesu jest podstawowym warunkiem wstępnym skutecznego partnerstwa biznesowego. Takie zrozumienie uzyskuje się dzięki ciągłym rozmowom, obserwacjom, badaniom i informacji zwrotnej. Choć może to wydaje się oczywiste, należy podkreślić, że zdolność finansowa zależy od ludzi, struktur organizacyjnych, systemów i procesów. Skuteczni partnerzy biznesowi będą potrzebować zarówno wytrwałości, jak i zdolności adaptacyjnych, aby budować i utrzymywać swoje wpływy. Umiejętność  dostosowania się do rosnących wymagań dotyczących stabilności organizacyjnej, nowych podejść do outsourcingu i rozwoju dużych zbiorów danych i ich analiz.

person using laptop computer on brown wooden table
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA)
definiuje partnerstwo biznesowe jako
„eksperta finansowego, który współpracuje z innymi obszarami biznesowymi, wspierając i doradzając w podejmowaniu strategicznych i operacyjnych decyzji dzięki danym, które napędzają biznes”.

Szybkość i jakość procesu decyzyjnego jest kluczowa jeśli firma chce odnieść sukces. Prawdziwa wartość biznesowa powstaje dzięki wiedzy, własności intelektualnej, współpracy i partnerstwie w całej firmie. Jednak skuteczne partnerstwo biznesowe wymaga specjalnego zestawu umiejętności technicznych i behawioralnych: zrozumienia biznesu i tego, co faktycznie napędza liczby a także umiejętności przywódczych.

 

 1. Miej odwagę mówić głośno, prowadź menedżerówAby być wartościowym partnerem, musisz posiadać umiejętność kwestionowania zaleceń i przekonań innych osób w branży. Wymaga to, aby specjalista finansowy był uzbrojony w kompetencje techniczne, umiejętności biznesowe, zaufanie i wiarygodność. Konieczne jest posiadanie bogatej wiedzy finansowej i znajomość najlepszych praktyk w ramach funkcji finansowej.
 2. Wpływaj na ludzi, buduj relacje i skutecznie komunikuj się.Porozmawiaj ze swoimi zespołami i naucz się wpływać na nich poprzez efektywną komunikację.  Nie oznacza to po prostu umiejętności przemawiania ale także  zainicjowania prawdziwej dyskusji z osobami spoza finansów. Gdy zbudujesz już pewne relacje będziesz w stanie lepiej wpływać na proces decyzyjny.
 3. Miej gotowość do współpracy na nowe sposoby.

  Współpracuj z osobami spoza swojej funkcji zawodowej. Budowanie relacji wymaga cierpliwości, ponieważ znajdujesz równowagę pomiędzy dawaniem i braniem. W przypadku uporczywości ważne jest, aby pamiętać o celach firmy oraz potrzebach i priorytetach tych, z którymi współpracujesz. Jeśli osoba, z którą rozmawiasz, nie rozumie Cię, może być konieczne wycofanie i ponowna sformułowanie wiadomości, którą komunikujesz. Zadaj sobie pytanie, czy istnieje inny sposób „wypowiedzenia się w ich języku” lub spróbuj zastosować inny mechanizm, kanał lub przykład, aby uzyskać punkt odniesienia.

 4. Rozwiń wiedzę biznesową.

  Każda grupa ludzi może skutecznie współpracować, jeśli rozumie swoje mocne i słabe strony. Partnerzy biznesowi muszą oczywiście rozumieć biznes. Pamiętaj, że przyczyniasz się do decyzji strategicznych, które muszą uwzględniać wpływ na wszystkie inne części przedsiębiorstwa.  Wszystko ma przyczynę, a zrozumienie przyczynowości zapewnia rzeczywistą wartość biznesową, więc zadaj sobie pytanie: „Co napędza te liczby?”

 5. Umiejętność tłumaczenia liczb do praktycznych informacji.

  Nie wszyscy rozumieją matematyczną stronę twojego biznesu. Często Ci z którymi współpracujesz, nie znają terminologii finansowej, którą opanowałeś przez lata. Skuteczni partnerzy biznesowi potrafią przetłumaczyć liczby na historię biznesową. Nie prezentuj danych za pomocą arkuszy kalkulacyjnych – przedstaw im slajd wyjaśniający informacje biznesowe.
turned on macbook pro and brown leather file case
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Organizacje potrzebują bardziej przejrzystych informacji z kontekstem do podejmowania decyzji. Informacje potrzebne są na „już”. To stawia działy finansowe/ analityczne pod ogromną presją. Postępy w technologii cyfrowej umożliwiają przyspieszenie procesów, aby osiągnąć te cele. Wiele firm wykorzystuje „zrobotyzowaną automatyzację  procesów” (RPA) w celu przyspieszenia wykonania prostych i powtarzalnych zadań.  Jako partner biznesowy równoważysz środowiska dwóch prędkości: innowacyjnego nowego świata a także starego świata- dokładnego i bezbłędnego.

 

 

Jeden komentarz na temat “Business partnering – czy to naprawdę nowy trend?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s