Jak dom mody Chanel poradzi sobie bez swojego genialnego projektanta?

Karl Lagerfeld – ikona mody XX i XXI wieku oraz człowiek, którego kariera stanowiła prototyp nowoczesnego luksusowego przemysłu modowego, zmarł 19 lutego w Paryżu.

Czy dom mody Chanel poradzi sobie bez genialnego projektanta?

Ale zacznijmy od początku….

Historia domu mody i marki Chanel zaczyna się od historii młodej dziewczyny Gabrielle  Chanel zwanej Coco.

Coco Chanel urodziła się w 1883 roku we Francji. Po śmierci matki, w wieku 12 lat, ojciec, który pracował jako handlarz, umieścił ją w sierocińcu. Została wychowana przez zakonnice, które nauczyły ją szyć – umiejętności, która zdefiniowała jej dalsze życie. Jej przydomek pochodził z czasów jej krótkiej kariery piosenkarki, kiedy występowała w klubach w Vichy i Moulins, gdzie nazywała się „Coco”. W roku 1910  roku otworzyła swój pierwszy sklep na Rue Cambon w Paryżu, gdzie sprzedawała kapelusze. Później otworzyła sklepy w Deauville i Biarritz i zaczęła projektować ubrania. W latach dwudziestych Chanel wzniosła swój kwitnący biznes na nowy poziom. Wprowadziła swoje pierwsze perfumy, Chanel No. 5. Ona sama stała się ikoną stylu, znaną z prostych, ale wyrafinowanych strojów połączonych ze świetnymi dodatkami, takimi jak kilka pasm pereł.

IMG_20190105_131234

 

Długo po śmierci Coco (w 1971 roku) czekano na osobę, która mogłaby ją zastąpić. W 1983 roku pojawił się niemiecki projektant Karl Lagerfeld. Szybko ożywił markę Chanel, reinterpretując kultowe stroje kąpielowe, małe czarne sukienki i pikowane torebki. Tworzył współczesne kolekcje a tym samym pozostał wierny kultowym kolorom marki – czerni i bieli oraz tweed’owym materiałom. Karl Lagerfeld był dyrektorem kreatywnym domu mody Chanel przez 36 lat, ponadto był dyrektorem kreatywnym Fendi od 1965 roku, a także założycielem własnej linii.

Lagerfeld otrzymał wiele wyróżnień na przestrzeni lat. Nicole Kidman wręczyła mu Nagrodę za Całokształt Twórczości w imieniu Rady Projektantów Mody w Ameryce w 2002 roku, w 2010 r. otrzymał najwyższe odznaczenie Francji „Légion d’Honneur” od ówczesnego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego.

„Bardziej niż ktokolwiek, kogo znam, reprezentuje duszę mody: niespokojną, przyszłościową i uważną na naszą zmieniającą się kulturę” – powiedziała Anna Wintour, (redaktor „American Vogue”) przekazując mu nagrodą za wybitne osiągnięcia w „The British Fashion Awards” w 2015 roku.

Karl Lagerfeld zmarl 19 lutego 2019 roku  a tym samym zamknął pewien rozdział w historii mody.

IMG_20190220_104602

Czy ktoś jest w stanie zastąpić Karla Lagerfelda na stanowisku dyrektora artystycznego domu mody Chanel ?

Stery w Chanel ma objąć Virginie Viard – prawa ręka mistrza i dyrektor działu kreacji domu mody Chanel. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać, że ten wybór zagwarantuje, że dziedzictwo Gabrielle Chanel i Karla Lagerfelda zostanie zachowane.

 

12 myśli w temacie “Jak dom mody Chanel poradzi sobie bez swojego genialnego projektanta?”

    1. Tak to prawda, niektórzy projektują ubrania, ktore niewiele osób założy takie bardziej „pokazowe”. Karl Lagerfeld projektował takie, które kupuje lub chciałoby kupić ( ale ze względu na ceny nie może 😞) wielu.

      Polubienie

  1. Jestem bardzo ciekawa pierwszej kolekcji zaprojektowanej samodzielnie przez panią Viard. Być może mając wolną rękę, wróci do chanelowskiej klasyki i unowocześni ją, bo Karl czasem w swych pomysłach odpływał zbyt daleko (jak na przykład z futrzaną kolekcją z 2010 roku- Gabrielle nigdy nie pozwoliłaby na krótkie szorty z futra!), a czasem jego pomysły były zbyt zachowawcze, wręcz archaiczne.
    Tak jak Piccioli odżył po odejściu Marii Grazii Chiuri do Diora, tak samo może być z Viard, gdzie sama będzie sprawować rządy nad marką. Na rezultaty musimy jeszcze poczekać do następnego sezonu… bo kolekcja na jesień/zimę 2019 była zapewne niemal do samego końca nadzorowana przez Lagerfelda.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s