Business Mama

Business partnering – czy to naprawdę nowy trend?

man and person wearing white suit jacket holding both of their hands
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Skuteczni finansowi partnerzy biznesowi działają już od ponad 50 lat. Zaangażowanie specjalistów od finansów w podejmowanie decyzji biznesowych, opracowywanie strategii i wzrostu wydajności to nic nowego.

Pięćdziesiąt lat temu nie było komórek, komputer był wielkości szafy, nikt nie słyszał o pojęciach „Big Data” czy „Business Intelligence” a chmury były tylko na niebie. Stopniowo zaczęły się wykształcać stanowiska Partnera Biznesowego. Oczywiście metodologia znacząco różniła się od dzisiejszej, ale jedno pozostało niezmienne – Partner Biznesowy miał wspomagać podejmowanie kluczowych decyzji.

person holding pen drawing on paper
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Dzisiejsze firmy muszą podejmować ryzyko, reagować na nowe możliwości czy zagrożenia. Decyzje muszą być podejmowane szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, co wymaga myślenia o przyszłości i szczegółowej analizy informacji opartych na finansach.

Dyrektorzy finansowi i profesjonaliści finansowi, którzy są skutecznymi partnerami biznesowymi, mogą przyczynić się do sukcesu firmy.

Zrozumienie biznesu jest podstawowym warunkiem wstępnym skutecznego partnerstwa biznesowego. Takie zrozumienie uzyskuje się dzięki ciągłym rozmowom, obserwacjom, badaniom i informacji zwrotnej. Choć może to wydaje się oczywiste, należy podkreślić, że zdolność finansowa zależy od ludzi, struktur organizacyjnych, systemów i procesów. Skuteczni partnerzy biznesowi będą potrzebować zarówno wytrwałości, jak i zdolności adaptacyjnych, aby budować i utrzymywać swoje wpływy. Umiejętność  dostosowania się do rosnących wymagań dotyczących stabilności organizacyjnej, nowych podejść do outsourcingu i rozwoju dużych zbiorów danych i ich analiz.

person using laptop computer on brown wooden table
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA)
definiuje partnerstwo biznesowe jako
„eksperta finansowego, który współpracuje z innymi obszarami biznesowymi, wspierając i doradzając w podejmowaniu strategicznych i operacyjnych decyzji dzięki danym, które napędzają biznes”.

Szybkość i jakość procesu decyzyjnego jest kluczowa jeśli firma chce odnieść sukces. Prawdziwa wartość biznesowa powstaje dzięki wiedzy, własności intelektualnej, współpracy i partnerstwie w całej firmie. Jednak skuteczne partnerstwo biznesowe wymaga specjalnego zestawu umiejętności technicznych i behawioralnych: zrozumienia biznesu i tego, co faktycznie napędza liczby a także umiejętności przywódczych.

 1. Miej odwagę mówić głośno, prowadź menedżerówAby być wartościowym partnerem, musisz posiadać umiejętność kwestionowania zaleceń i przekonań innych osób w branży. Wymaga to, aby specjalista finansowy był uzbrojony w kompetencje techniczne, umiejętności biznesowe, zaufanie i wiarygodność. Konieczne jest posiadanie bogatej wiedzy finansowej i znajomość najlepszych praktyk w ramach funkcji finansowej.
 2. Wpływaj na ludzi, buduj relacje i skutecznie komunikuj się.Porozmawiaj ze swoimi zespołami i naucz się wpływać na nich poprzez efektywną komunikację.  Nie oznacza to po prostu umiejętności przemawiania ale także  zainicjowania prawdziwej dyskusji z osobami spoza finansów. Gdy zbudujesz już pewne relacje będziesz w stanie lepiej wpływać na proces decyzyjny.
 3. Miej gotowość do współpracy na nowe sposoby.

  Współpracuj z osobami spoza swojej funkcji zawodowej. Budowanie relacji wymaga cierpliwości, ponieważ znajdujesz równowagę pomiędzy dawaniem i braniem. W przypadku uporczywości ważne jest, aby pamiętać o celach firmy oraz potrzebach i priorytetach tych, z którymi współpracujesz. Jeśli osoba, z którą rozmawiasz, nie rozumie Cię, może być konieczne wycofanie i ponowna sformułowanie wiadomości, którą komunikujesz. Zadaj sobie pytanie, czy istnieje inny sposób „wypowiedzenia się w ich języku” lub spróbuj zastosować inny mechanizm, kanał lub przykład, aby uzyskać punkt odniesienia.

 4. Rozwiń wiedzę biznesową.

  Każda grupa ludzi może skutecznie współpracować, jeśli rozumie swoje mocne i słabe strony. Partnerzy biznesowi muszą oczywiście rozumieć biznes. Pamiętaj, że przyczyniasz się do decyzji strategicznych, które muszą uwzględniać wpływ na wszystkie inne części przedsiębiorstwa.  Wszystko ma przyczynę, a zrozumienie przyczynowości zapewnia rzeczywistą wartość biznesową, więc zadaj sobie pytanie: „Co napędza te liczby?”

 5. Umiejętność tłumaczenia liczb do praktycznych informacji.

  Nie wszyscy rozumieją matematyczną stronę twojego biznesu. Często Ci z którymi współpracujesz, nie znają terminologii finansowej, którą opanowałeś przez lata. Skuteczni partnerzy biznesowi potrafią przetłumaczyć liczby na historię biznesową. Nie prezentuj danych za pomocą arkuszy kalkulacyjnych – przedstaw im slajd wyjaśniający informacje biznesowe.
turned on macbook pro and brown leather file case
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Organizacje potrzebują bardziej przejrzystych informacji z kontekstem do podejmowania decyzji. Informacje potrzebne są na „już”. To stawia działy finansowe/ analityczne pod ogromną presją. Postępy w technologii cyfrowej umożliwiają przyspieszenie procesów, aby osiągnąć te cele. Wiele firm wykorzystuje „zrobotyzowaną automatyzację  procesów” (RPA) w celu przyspieszenia wykonania prostych i powtarzalnych zadań.  Jako partner biznesowy równoważysz środowiska dwóch prędkości: innowacyjnego nowego świata a także starego świata- dokładnego i bezbłędnego.

 

Oszczędzanie – od czego zacząć ?

person holding pink piggy coin bank
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Niektóre rzeczy łatwiej powiedzieć niż zrobić – tak jest z oszczędzaniem pieniędzy. Jedną z najważniejszych umiejętności do opanowania jest cierpliwość. Nie ma sekretnej sztuczki, jak szybko oszczędzić pieniądze; wszystko sprowadza się do małych zmian, które mają duży wpływ.

Pierwszą zasadą jest jest planowanie budżetu domowego i zobowiązanie się do odkładania regularnie.

person holding coins
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Szukając sposobów na to, by odłożyć pieniądze, pierwsze, które prawdopodobnie przychodzi Ci do głowy to odmówienie sobie wszystkich „małych luksusów” – koncert, latte, kolacja w restauracji i tym podobnych.

I choć uważne śledzenie tego rodzaju wydatków jest z pewnością ważne, to każda tego typu oszczędność ma miejsce raz na jakiś czas. Aby naprawdę zmaksymalizować oszczędności, musisz zmniejszyć swoje powtarzające się wydatki.

Przyjrzymy się dodatkowym przychodom… 

Podwyżki, bonusy, wypłata nadgodzin… Momentem na który wszyscy czekamy jest dzień, w którym powiedziano nam, że dostajemy podwyżkę. I co mamy ochotę wtedy zrobić? Zakupy 🙂 Wiadomo jakaś nagroda się należy za naszą ciężką pracę.

Jeśli dostajesz podwyżkę czy bonus, wpłać połowę dodatkowych pieniądze, które zarabiasz na konto oszczędnościowe. Bardzo duży odsetek ludzi wraz ze wzrostem przychodów zaczyna też dużo wiecej wydawać. To błędne koło… walczymy o awans, wraz z nim dostajemy podwyżkę i zaczynamy więcej wydawać (jako lider muszę być elegancko ubrana/ubrany, jezdzić na zagraniczne wakacje). Suma sumarum dalej nie mamy z czego osczędzać i znowu walczymy o kolejny awans. W końcu sie udaje. Ale jako manager muszę mieć porządny samochód i dom za miastem.
Oczywiście nie chodzi o to by nic nie wydawać, należy to robić z głową!

stack white business market
Photo by Public Domain Pictures on Pexels.com

Większe pole do działania mamy jeśli chodzi o koszty… Poniżej kilka wskazówek…

Jedzenie

Zaplanuj posiłki z wyprzedzeniem i trzymaj się listy podczas zakupów spożywczych. Ludzie, którzy robią zakupy z listą, wydają znacznie mniej pieniędzy niż ci, którzy decydują, co kupić, gdy dotrą do sklepu.  Może nie zauważymy różnicy od razu, ale w skali roku sumy mogą być naprawdę spore.

Kupuj według ceny jednostkowej. Wiele sklepów spożywczych podaje koszt za jednostkę każdego produktu, na przykład cenę za kilogram. Użyj tych naklejek podczas porównywania zakupów tego samego produktu, tylko w innym rozmiarze. Nie kupuj bardzo dużych opakowań produktów jeśli nie masz pewności, że dany produkt zużyjesz. Zawsze sprawdzaj datę przydatności.

Zamiast jeść „lunch” w restauracji pracowniczej przygotuj go w domu i zabierz do pracy. Po pierwsze dokładnie wiesz co jesz, a poza tym oczywiście wychodzi taniej.

Jeśli oszczędzasz nie musisz od razu wywracać swojego życia towarzyskiego „do góry nogami”. Jeśli spotykasz się ze znajomymi w każdą sobotę w restauracji w centrum, możesz zaproponować, spotkanie raz w miesiącu w Twoim domu. Każdy z gości może przynieść jakieś przekąski. Będzie można spokojnie porozmawiać lub zagrać w gry planszowe.

Rachunki

 • Renegocjuj umowy z dostawcami energii, ubezpieczycielami itp

  Podczas gdy niektóre rachunki, takie jak czynsz lub spłata kredytu hipotecznego, nie podlegają negocjacjom, możesz znaleźć lepszą ofertę ubezpieczenia samochodu lub usługi telefonii komórkowej. Przygotowanie porównania w celu znalezienia lepszych stawek może być trochę czasochłonne, ale może to być czas dobrze wydany, jeśli pomoże Ci zaoszczędzić co miesiąc więcej pieniędzy.

 • Używaj mniej wody, co nie znaczy, że mamy sie myć rzadziej :)Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. Zainstaluj głowice prysznicowe o niskim przepływie i napowietrzacze kranu, aby zmniejszyć zużycie wody.
 • Wyłącz światła.
  Wyłączenie światła, gdy masz dużo naturalnego światła słonecznego, może pomóc obnizyć rachunki za energię elektryczną. Jeśli wychodzisz z pokoju – wyłącz je. Używaj energooszczędnych żarówek. Mogą początkowo kosztować nieco więcej, ale mają znacznie dłuższą żywotność niż zwykłe żarówki i zużywają znacznie mniej prądu.
person holding coin
Photo by maitree rimthong on Pexels.com

A to dopiero początek …….

Globalizacja

ball shaped blur close up focus
Photo by Porapak Apichodilok on Pexels.com

Globalizacja kształtuje nasz współczesny świat, wpływa na biznes i społeczeństwo. Korporacje, dostawcy i konsumenci są powiązani a procesy produkcyjne stają się coraz bardziej rozproszone na całym świecie. Jakie są korzyści a jakie zagrożenia związane z globalizacją.

five people standing while holding green globe art
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Globalizacja prowadzi do zwiększenia konkurencji między przedsiębiorstwami. Może być związana z kosztem produktu lub usługi, ceną czy odbiorcami. Ze względu na wzrost konkurencji firmy i marki zagraniczne zostały zmuszone do poprawy swoich standardów i korzyści dla konsumentów, które pozytywnie wpłynęły na wielu ludzi na całym świecie.

Globalizacja umożliwiła również znaczny wzrost poziomu technologii. Wiele przedsiębiorstw nastawionych na działalność gospodarczą i międzynarodową korzysta z technologii, aby wykorzystać nowe możliwości biznesowe.

Dzięki globalizacji, ludziom z różnych krajów zapewnia się miejsca pracy. Powstała także koncepcja outsourcingu. Prace takie jak wsparcie techniczne, marketing, księgowość czy analizy biznesowe przekazywane są innym krajom. Ma to na celu nie tylko obniżenie kosztów, ale także standaryzacja procesów, wdrażanie „najlepszych praktyk” z jednej jednostki do innych.

blur cartography close up concept
Photo by slon_dot_pics on Pexels.com

Wyzwania w obliczu globalizacji:

 • Zarządzanie globalną siłą roboczą. Zapewnienie dostępności pracowników, którzy mają umiejętności do realizacji zadań globalnych.
 • Zapewnienie zgodności z prawem podczas prowadzenia działalności za granicą.
 • Niepewność pracowników w obliczu licznych połączeń czy przejęć firm

Większość się zgodzi, że globalizacja zapewnia korzyści netto poszczególnym gospodarkom na całym świecie, zwiększając efektywność rynków, konkurencję i równomierniej rozkładając bogactwa na całym świecie.

Co nam dają szkolenia czy studia podyplomowe?

alphabet blur books close up
Photo by Pixabay on Pexels.com

Tkaczki, hafciarki, kapelusznicy i mydlarze byli rozchwytywani w średniowieczu. Raz wyuczony zawód wykonywali przez całe życie. A jak jest teraz? Czy szkolenia lub studia podyplomowe coś nam dają?

W 2017 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało listę prognozowanych deficytowych zawodów.

 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
 • spawacze
 • pielęgniarki i położne
 • samodzielni księgowi
 • krawcy i pracownicy produkcji odzieży
 • kierowcy autobusów
 • kucharze
 • fryzjerzy
 • operatorzy obrabiarek skrawających
 • cieśle i stolarze budowlani

Natomiast najpopularniejsze zawody to:

 • Programiści
 • Project Managerowie
 • Specjaliści ds. e-commerce
 • Tłumacz
 • Specjalista ds. Social Media
desk working notes meeting
Photo by Startup Stock Photos on Pexels.com

Poświęcamy lata by zdobyć wymarzony zawód. Czy będziemy pracować w zawodzie do emerytury? Jak sytuacja będzie wyglądała za kilka, kilkanaście lat…trudno powiedzieć… Coraz więcej prostych czynności przejmują maszyny.

Należy pamiętać, żeby planować karierę, być na bieżąco, sprawdzać trendy. Sytuacja na rynku bardzo szybko się zmienia. Jakie mamy możliwości jeśli chcemy pogłębić naszą wiedzę?

Studia podyplomowe – forma kształcenia przewidziana dla absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Zazwyczaj trwają rok lub dwa. To dobra inwestycja dla osób które chcą podnieść swoje kwalifikacje lub się przebranżowić, Zazwyczaj dotyczą jakiegoś wycinka z danej dziedziny a program jest dostosowywany do zmieniających się trendów i na bieżąco modyfikowany. Popularnymi kierunkami studiów podyplomowych są te związane z branżą informatyczną, automatyką, mechatroniką, grafiką i marketingiem.

Kwalifikacje międzynarodowe – z zakresu finansów są to przede wszystkim: CIA, ACCA, CIMA. Certyfikaty ukończenia są uznawane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Można samemu przygotowywać się do egzaminów, wykupić szkolenia z poszczególnych przedmiotów lub zapisać się na studia podyplomowe (wtedy określona liczba egzaminów jest przepisywana i zostaje kilka do zdania). Nauka trwa kilka lat w zależności od możliwości czasowych i samozaparcia (gdy sami przygotowujemy się do egzaminów czasem trudno się zmobilizować).

Firmy szkoleniowe – zazwyczaj szkolenia trwają kilka dni i dotyczą małego wycinka z danej dziedziny. Czy warto? Na pewno tak. Ja mogę polecić zwłaszcza szkolenia z branży IT.  Często organizowane są na różnych poziomach zaawansowania. Jeśli znamy podstawy to możemy iść na kurs zaawansowany i dowiedzieć się więcej. Jeśli jesteśmy „zieloni” to po kursie dla początkujących łatwiej będzie nam uzupełnić wiedzę samemu  lub można pójść na kolejny poziom zaawansowania.

Szkolenia online – każdy może je dostosować do swoich potrzeb. Bardzo często mamy określoną liczbę godzin i ostateczny czas kiedy należy zakończyć szkolenia. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi zapracowanych czy posiadających dzieci 🙂 szkolenia mogą być płatne lub darmowe. Czasami jest tak, że można zrobić kurs za darmo, ale nie dostaniemy certyfikatu. Taka opcja też jest dobra, ponieważ dostajemy zastrzyk wiedzy  przedstawionej w uporządkowany i łatwo przyswajalny sposób.

book data education eyeglasses
Photo by Pixabay on Pexels.com

Co wybrać?  To zależy od zaplanowanej ścieżki kariery. Na pewno nie warto wybierać szkolenia, bo może się przyda albo bo wszyscy w pracy idą.
Po ukończeniu studiów zdobywamy wymarzoną pracę, pniemy się po szczeblach kariery, ale …. w pewnym momencie może nam zabraknąć kwalifikacji czy umiejętności, żeby wejść na wyższy poziom. Dynamiczne zmiany, spowodowane szybkim rozwojem gospodarki, wymuszają na pracownikach  konieczność doskonalenia posiadanych kompetencji oraz nabywania nowych.
Co nam to da ? Na pewno podniesie pewność siebie, zwiększy konkurencyjność na rynku pracy i pozwoli dostosować się do zmieniających się trendów

Asertywność

man in brown long sleeved button up shirt standing while using gray laptop computer on brown wooden table beside woman in gray long sleeved shirt sitting
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Każdy z nas powinien zadbać, aby traktowano go sprawiedliwie. Należy bronić naszych praw bez naruszania praw innych i bez bycia agresywnym. Oznacza to taktowne ale skuteczne wyrażanie naszych preferencji, opinii i uczuć. Jest to bardzo ważna umiejętność interpersonalna.
W kontaktach z innymi ludźmi czy to w domu czy w pracy, niezależnie czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem, asertywność może pomóc ci wyrazić siebie w sposób jasny, otwarty i rozsądny.

six woman standing and siting inside the room
Photo by Christina Morillo on Pexels.com

Wiele osób udziela pasywnych odpowiedzi, ponieważ mają silną potrzebę bycia lubianym przez innych. Tacy ludzie nie uważają siebie za równych, ponieważ przykładają większą wagę do praw, życzeń i uczuć innych.

Niektórzy ludzie chcą być lubiani przez innych i nie sprawiać kłopotów, zakładają, że i tak nic nie da się zrobić, aby zmienić swoją sytuację. Często jest to swego rodzaju antidotum na    strach czy nieśmiałość.

Każdy z nas ma pewne prawa, z których niektóre są chronione prawem, inne są podstawową uprzejmością. Potwierdzanie swoich praw jest ważne, szczególnie gdy mogą one wpływać na twoje zdrowie, karierę lub związek.

 Masz prawo:

 • Zadawać pytania.
 • Uzyskać drugą opinię.
 • Być na bieżąco.
 • Równych szans bez względu na rasę, płeć czy umiejętności.
people on a meeting
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Bycie bardziej asertywnym może prowadzić do bardziej satysfakcjonującego życia.

 Podczas gdy decyzja o rozwijaniu swojej asertywności jest osobista, nagrody mogą być znacznie większe niż satysfakcja, jaką daje asertywność. Bycie asertywnym nie tylko poprawia samopoczucie, ale także daje szacunek tym, którzy są wokół ciebie. Zmiana w twoim zachowaniu może pozytywnie wpłynąć na ludzi wokół ciebie, zarówno w ich zachowaniu w stosunku do Ciebie, jak i w zachowaniu wobec innych.

Od czego zacząć, jeśli mamy problem z asertywnością?

 1. Zdaj sobie sprawę, gdzie potrzebne są zmiany i uwierz w swoje prawa.

 Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są oni wykorzystywani lub mają trudności z powiedzeniem „nie”. Inni nie uważają się za nieasertywnych, ale czują się przygnębieni lub niespełnieni, skarżą się na pracę, ale zakładają, że szef lub nauczyciel ma prawo żądać. Nic się nie zmieni, dopóki taki człowiek nie uzna swoich praw i nie podejmie decyzji o naprawieniu sytuacji. Prowadzenie dziennika może pomóc ci ocenić, w jakich sytuacjach jesteś onieśmielony, bierny lub bojaźliwy.

 2. Zastanów się na spokojnie, jak powinieneś w powyższych sytuacjach zareagować.

 Istnieje wiele sposobów na wypracowanie skutecznych, taktownych, sprawiedliwych asertywnych odpowiedzi.  Porozmawiaj o problemie z członkiem rodziny lub przyjacielem. Uważnie obserwuj, jak inni reagują na sytuacje podobne do Twoich i zastanów się, czy są one nieasertywne, asertywne czy agresywne. Opisując swoje uczucia, używaj oświadczenia „ja”, które pokazuje, że bierzesz odpowiedzialność za swoje uczucia. Skup się na pozytywnych odczuciach związanych z Twoimi celami, jeśli możesz, a nie na swojej niechęci do drugiej osoby.

3. Opisz zmiany, które chcesz wprowadzić. Upewnij się, że żądane zmiany są uzasadnione.

Co może sprawić, że będziemy bardziej przekonujący prezentując nasze „racje”?

 • Postawa, intonacja głosu i gestykulacja (mocniejszy, niższy głos sprawia poczucie wiedzy)
 • Jasność wypowiedzi
 • Bezpośredniość i otwartość
 • Potwierdzaj, że rozumiesz co rozmówca ma na myśli, ale masz inne zdanie na ten temat

Nie używaj sformułowań takich jak „Daj mi skończyć…”, „Czy ty w ogóle słuchasz” itp.
Nie krytykuj: „Coś ty zrobił”, „To Twoja wina”.
Nie traktuj swojego rozmówcy z góry

Polecam książkę „Asertywność” autorki Sue Bishop. Znajdziecie tam wiele cennych rad i ćwiczeń, które pomogą zwiększyć pewność siebie i asertywność.

Różnice kulturowe w biznesie

group of people holding message boards
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Coraz więcej firm działa w środowisku międzynarodowym, a wielonarodowe i międzykulturowe zespoły stają się coraz bardziej powszechne. Dzięki temu firmy mogą korzystać z coraz bardziej zróżnicowanej wiedzy, doświadczenia poszczególnych członków zespołu a także różnych podejść do rozwiązania problemów. Jednakże, wraz z korzyściami płynącymi z tej sytuacji, globalne organizacje stoją również w obliczu potencjalnych problemów związanych z różnicami kulturowymi.

Kultura to zestaw akceptowanych norm wspólnych dla danego społeczeństwa. Niestety w międzynarodowym kontekście biznesowym to, co jest powszechne dla profesjonalistów z jednego kraju, może być postrzegane w odmienny sposób przez kolegę z innego kraju. Świadomość sposobu w jaki kultura wpływa na międzynarodowy biznes w obszarach takich jak komunikacja czy etykieta, mogą pomóc uniknąć wielu nieporozumień. Wiedza na temat międzynarodowych różnic kulturowych w biznesie może pomóc w budowaniu międzynarodowych relacji, a także w zdobyciu przewagi konkurencyjnej.

group of people in a meeting
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Komunikacja jest kluczem do sukcesu każdej firmy, niezależnie od tego, czy działa ona na poziomie krajowym, czy międzynarodowym. W przypadku tej drugiej płaszczyzny dochodzi także bariera językowa. Kolejnym kluczowym czynnikiem jest język ciała. Przedstawiciele różnych krajów mają różne sposoby przekazywania informacji. Ważne, by wiedzieć jak się zachować w interakcjach z partnerami biznesowymi z innych krajów/kultur.
Możemy też zauważyć różnice w nastawieniu do zasad i przepisów, np. zakładanych godzin pracy. Niektórzy mogą uważać długie godziny za znak zaangażowania i osiągnięć, inni mogą je uznać za przejaw braku efektywności lub braku balansu między pracą a życiem prywatnym.
Hierarchia organizacyjna i postawy wobec ról kierowniczych, także mogą się znacznie różnić w zależności od kultury. To, czy osoby na stanowiskach średniego szczebla swobodnie wyrażają swoje opinie często jest podyktowane normami kulturowymi.

atlas ball shaped business compass
Photo by Pixabay on Pexels.com

Przykłady różnic kulturowych:

 • W Niemczech czy Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej ludzie mają tendencję do głośnego mówienia, podczas dzielenia się pomysłami, podczas gdy w Japonii ludzie mówią raczej cicho i spokojnie.
 • Finowie zazwyczaj cenią bezpośredniość i zwięzłość, natomiast specjaliści z Indii mogą być bardziej pośredni.
 • Przedstawiciele z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i większości Europy nie wymagają szczegółowych informacji, natomiast przedstawiciele populacji wschodnich i południowoamerykańskich, oczekują znacznie więcej wyjaśnień i detali.
 • Amerykanin może przybyć na spotkanie kilka minut przed umówionym czasem, natomiast kolega z Włoch lub Meksyku może przybyć kilka minut po zaplanowanym czasie rozpoczęcia.
 • W Japonii osoby na wyższych stanowiskach kierowniczych oczekują szacunku i  pewnego poziomu formalności od członków zespołu niższego szczebla. Natomiast w krajach skandynawskich i w Stanach Zjednoczonych, które podkreślają równość społeczną, organizacje mają zazwyczaj stosunkowo płaską hierarchię (stosunkowo nieformalna komunikacja i nacisk na współpracę).
 • Wielu Europejczyków i Amerykanów z Południa zwyczajowo całuje partnera biznesowego na powitanie.
 • Słowo „tak” zwykle oznacza porozumienie w kulturach zachodnich. Jednak w kulturach wschodnich często oznacza, że ​​zrozumiano przesłanie,  ale niekoniecznie, że się z tym zgadza.
 • Okres ciszy podczas negocjacji ze wschodnim partnerem biznesowym może oznaczać niezadowolenie z twojej propozycji.
 • Otwartość może być pożądana w kulturach zachodnich, kultury wschodnie często kładą większy nacisk na spokój i nie okazywanie nadmierne uczuć.
achievement agreement business clapping
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Wiedza na temat międzynarodowych różnic kulturowych w biznesie jest niezwykle istotna. Istnieje wiele szkoleń z tego zakresu. Bardzo ważne jest obserwowanie i aktywne słuchanie. Przysłowiowe zapytanie czy jesteśmy zrozumiani przez rozmówcę niestety jest nieskuteczne. Partner nie wie, czy nie ma różnicy pomiędzy przekazem jaki my chcieliśmy nadać a tym co on odebrał. Parafrazowanie przekazu naszego rozmówcy pozwoli nam uniknąć wielu nieporozumień.

Z zasady ludzie działają zgodnie z wartościami własnej kultury. Niestety nasi partnerzy biznesowi pochodzący z innej kultury mogą inaczej/ „źle” zinterpretować nasze zachowanie.

Wiele lat temu sama doświadczyłam sytuacji gdzie „tak” ze strony kolegi z Indii uznałam za akceptację do przejęcia zadania podczas gdy mój rozmówca uznał to jedynie za potwierdzenie, iż zrozumiał zakres prac raportu.

A wy macie jakieś „wpadki” w kontaktach z przedstawicielami innych kultur?

Stres – jak wpływa na nasz organizm?

design desk display eyewear
Photo by energepic.com on Pexels.com

Stres towarzyszy nam każdego dnia i występuje w wielu różnych formach. Może być związany z próbami pogodzenia obowiązków rodzinnych, zawodowych czy szkolnych. Może być też związany z troską o zdrowie, pieniądze czy relacje. Jak ma wpływ na nasz organizm?

Stres można zdefiniować jako zmiany, które powodują napięcie fizyczne, emocjonalne lub psychiczne. Jednak nie wszystkie rodzaje stresu wywierają negatywne skutki na nasz organizm. Istnieje kilka rodzajów napięć emocjonalnych, najpopularniejsze możecie znaleźć poniżej:

Pozytywny stres, który daje nam energię do działania. Tego rodzaju stres kojarzy nam się z przypływami adrenaliny np. podczas prezentacji w biurze czy wyścigu.

Ostry stres, który jest bardzo krótkotrwały. Jest to rodzaj stresu, z którym najczęściej spotykamy się w życiu codziennym.

Przewlekły stres, który wydaje się niekończący się i nieunikniony. Może mieć bardzo poważne konsekwencje.

fashion hand hurry outfit
Photo by JÉSHOOTS on Pexels.com

Stres może wpływać na twoje ciało, myśli oraz twoje zachowanie. Rozpoznanie typowych objawów stresu może pomóc w ich opanowaniu. Jednak, gdy nie mamy nad nim kontroli, może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, otyłość czy cukrzyca.

Prawdopodobnie słyszeliście o tym, jak zły stres jest dla twojego umysłu i ciała. Może to prowadzić do fizycznych objawów, takich jak bóle głowy i ból w klatce piersiowej. Może nawet prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak wybuchy złości lub przejadania się.

Częste skutki stresu:

 • Ból głowy
 • Napięcie mięśniowe
 • Ból w klatce piersiowej
 • Większe ryzyko udaru
 • Zmęczenie
 • Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
 • Mózg zmniejsza swoją objętość
 • Niestrawność
 • Problemy ze snem
 • Niepokój
 • Brak motywacji
 • Drażliwość lub gniew
 • Smutek lub depresja

Poznanie zasad dotyczących radzenia sobie ze stresem może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Podstawowe i najłatwiejsze do wprowadzenia sposoby walki ze stresem to:

 • Regularna aktywność fizyczna
 • Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga, tai chi lub masaż
 • Poczucie humoru – jak to mówią „Śmiech to zdrowie”
 • Bliski kontakt z rodziną i przyjaciółmi – zawsze można się „wygadać’ i troszkę ponarzekać 🙂 🙂 🙂
 • Hobby, takie jak czytanie książki lub słuchanie muzyki.

Staraj się znaleźć aktywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Oglądanie telewizji, surfowanie w Internecie lub granie w gry wideo – mogą wydawać się relaksujące, ale nie pomagają w dłuższej perspektywie. I pamiętaj, o dużej ilości snu i zrównoważonej diecie. Unikaj tytoniu, kofeiny i alkoholu w dużych ilościach.

Naukowcy odkryli, że czasami stres (jeśli jest dobrze kontrolowany) może pomóc wyostrzyć umysł i poprawić zdolność zapamiętywania szczegółów na temat tego, co się dzieje. Niestety, ta właściwa ilość stresu która pomaga w realizacji zadań dla każdego jest inna. Bardzo ciężko jest znaleźć tą „właściwą” ilość. Jeszcze trudniej jest ograniczyć czynniki stresogenne gdy zbliżamy się do momentu, gdzie „kończy” się pozytywne działanie stresu…

Wpływ snu na efektywność w pracy

book girl indoors lampshade
Photo by Kha Ruxury on Pexels.com

Często się zdarza, że obciążeni nadmiarem obowiązków ( praca, obowiązki szkolne czy rodzicielskie) zarywamy noce, żeby się ze wszystkim wyrobić. Czy taka sytuacja jest obojętna dla naszego organizmu? Oczywiście, że nie! Sen jest równie ważny dla naszego zdrowia jak jedzenie, woda czy oddychanie.

Sen pozwala naszemu organizmowi na utrwalenie naszych wspomnień i przetworzenie informacji a także odbudowę tkanek czy oczyszczenie z toksyn.

Jeśli w trakcie pracy nie możesz się skupić, ziewasz przy biurku a twoja kreatywność jest bliska „0”, może to oznaczać, że dostarczasz swojemu organizmowi zbyt małą dawkę snu. Kiedy jesteś senny, twój mózg nie będzie przetwarzał informacji tak szybko, ani nie zachowa ważnych faktów.

close up photography of woman sleeping
Photo by bruce mars on Pexels.com

Według naukowców zdrowi dorośli powinni spać co najmniej siedem godzin każdej nocy (najlepiej między siedem a osiem). Niestety większość pracowników śpi około 6 godzin 30 min. Okazuje się, że te pół godziny wpływa na nasz organizm. Skumulowany efekt deficytu snu może się przyczyniać się do trudności z koncentracją na spotkaniach, dłuższym wypełnianiem zadań i trudnością w generowaniu nowych pomysłów. Natomiast brak koncentracji i zmniejszonymi zdolności do zapamiętywania powodują zmniejszoną motywację do uczenia się i w ten sposób spirala się nakręca.

Pracownicy, którzy wydają się najbardziej dotknięci, to ci, którzy mają wydłużone lub nieregularne godziny pracy (ponad 50 godzin tygodniowo), pracownicy zmianowi i ci, którzy często podróżują służbowo w różnych strefach czasowych.

Fizyczne skutki zmęczenia mogą być znaczące. Ogólne uczucie letargu, spadek efektywności, osłabiona odporność, otyłość, choroby serca a nawet zgaga.

Brak snu ma również głęboki wpływ na twoje uczucia i nastrój. Praca zespołowa i komunikacja odgrywają dużą rolę w środowisku korporacyjnym. Senność, nerwowość czy zmienność nastrojów związane z deficytem snu mogą poważnie nadwerężyć kluczowe relacje społeczne.

Według ekspertów, stres jest główną przyczyną krótkotrwałych problemów ze snem. Typowe przyczyny to presja związana ze szkołą lub pracą, problemy rodzinne lub małżeńskie, choroby. Zwykle problem znika, gdy sytuacja stresowa mija. Jednakże, jeśli nie zareagujemy na krótkoterminowe problemy z bezsennością, mogą utrzymywać się długo po wystąpieniu pierwotnego stresu.

Istnieją techniki walki z częstymi problemami ze snem:

 • Zachowaj regularny harmonogram snu
 • Nie pij kofeiny od czterech do sześciu godzin przed snem
 • Nie pal przed snem i w nocy
 • Unikaj alkoholu i ciężkich posiłków przed snem
 • Regularnie ćwicz
 • Minimalizuj hałas i  światło
 • Zadbaj o odpowiednią temperaturę i nawilżenie
 • Nie wykonuj pracy umysłowej przed snem
bed bedroom comfort contemporary
Photo by Burst on Pexels.com

Dopiero niedawno naukowcy zaczęli rozumieć cykl snu oraz jego związek z światłem dziennym i ciemnością. Ekspozycja na światło stymuluje szlak nerwowy z siatkówki w oku do obszaru w mózgu zwanego podwzgórzem. Tam, specjalne centrum inicjuje sygnały do ​​innych części mózgu, które kontrolują hormony, temperaturę ciała i inne funkcje, które odgrywają rolę w wywoływaniu senności lub rozbudzeniu.

Działa to jak zegar, który uruchamia regulowany schemat czynności, które wpływają na całe ciało. Po wystawieniu na działanie pierwszego światła każdego dnia, zegar zaczyna wykonywać funkcje, takie jak podnoszenie temperatury ciała i uwalnianie stymulujących hormonów, takich jak kortyzol. opóźnia również uwalnianie melatoniny.

Melatonina to hormon, który jest wyzwalany przez ciemność i tłumiony przez światło. Melatonina pozostaje niska przez cały dzień, ponieważ inne hormony rosną, aby pomóc utrzymać koncentrację, energię i czujność w ciągu dnia.

W ostatnich latach coraz więcej naukowców zwraca uwagę na związek melatoniny z dietą. Niektóre produkty spożywcze będące częścią diety śródziemnomorskiej zawierają dużo melatoniny, w tym nasiona winogron, pomidory i paprykę oraz orzechy włoskie. Ostatnie badania wskazują, że spożywanie takich pokarmów może wpływać na jakość snu.

Naukowcy prowadzą intensywne badania, aby sprawdzić jak hormon działa w organizmie, w jaki sposób przyczynia się on do ochrony zdrowia i choroby oraz w jaki sposób melatonina może być stosowana jako leczenie terapeutyczne.
Skuteczność melatoniny jest badana w kilku innych schorzeniach, w tym:

 • Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
 • Chroniczny syndrom zmęczenia (CFS)
 • Zespół jelita drażliwego
 • Objawy menopauzy
 • Syndrom metabliczny
 • Migrena i inne rodzaje bólów głowy

Wykazano także, że melatonina spowalnia wzrost niektórych nowotworów złośliwych i jest badana jako możliwa terapia dla kilku różnych rodzajów raka.

alarm clock black coffee book caffeine
Photo by Aphiwat chuangchoem on Pexels.com

Kolejnym hormonem, który ma wpływ na nasz sen to kortyzol. Rano poziom kortyzolu powinien być wysoki, budząc nas i dając energię do przetrwania dnia. Produkcja kortyzolu powinna stopniowo zmniejszać się w ciągu dnia, aż osiągnie najniższy poziom późnym wieczorem, kiedy będziesz gotowy do spania.

Poziom kortyzolu połączony jest ze stresem. W zdrowym ciele reakcja na stres włącza się … a następnie wyłącza. Ciężko pracujesz w ciągu dnia, a potem odpoczywasz wieczorem. W tym zrównoważonym stanie stres jest tolerowany, a nawet przyjemny.

Niestety wielu z nas może odczuwać, że nasza reakcja na stres jest permanentnie włączona, z niewystarczającą ilością relaksu.

W tej sytuacji (gdy poziom kortyzolu pozostaje podwyższony), twoje ciało otrzymuje sygnał energetyzujący, który utrudnia odprężenie. Kiedy nasza reakcja na stres jest uruchamiana zbyt często, jest mniej zdolna do wyłączenia i dlatego jest bardziej prawdopodobne, że utknie w niezrównoważonym stanie.

Kiedy nasz poziom kortyzolu jest optymalny, czujemy się wspaniale. Kiedy nasz poziom kortyzolu jest za niski, odczuwamy niepokój, zmęczenie i brak motywacji. Kortyzol ma ogromny wpływ na całą naszą biologię: na nasz system hormonalny, trawienie, układ odpornościowy. Ponadto determinuje energię, jasność umysłu i sen.

Jak widać sen ma ogromny wpływ na nas organizm. także życzę DOBREJ NOCKI !

„Porażka jest sukcesem jeśli wyciągniesz z niej lekcję” – Malcolm Forbes

black and white man young lonely
Photo by jim jackson on Pexels.com

Strach przed porażką jest często tym co powstrzymuje nas przed podjęciem pierwszego kroku w stronę realizacji naszych marzeń. Czy zdajemy sobie sprawę, że Ci którzy osiągnęli sukces, również musieli stawić czoła wielu nieudanym próbom? Jednak ich odwaga i wytrwałość pozwoliły przezwyciężyć niepowodzenia.

Nie znam osoby, która lubi porażki. Jednocześnie dla niektórych osób niepowodzenie powoduje takie napięcie, że strach przed porażką przekracza ich motywację do odniesienia sukcesu. Ten lęk powoduje, że podświadomie sabotujemy swoje szanse na sukces.

board game business challenge chess
Photo by Pixabay on Pexels.com

Niepowodzenie może wywoływać uczucia takie jak rozczarowanie, frustracja, żal i dezorientacja. Ludzie, którzy boją się porażki, chcą uniknąć niepowodzenia. Nie dlatego, że nie są w stanie poradzić sobie z podstawowymi emocjami towarzyszącymi takim doświadczeniom, ale dlatego, że ich niepowodzenie powoduje, że odczuwają głęboki wstyd.

Czy niepowodzenia sprawiają, że martwisz się co powiedzą inni? Czy w takiej sytuacji myślisz, że jesteś mało inteligentny/ sprytny i zastanawiasz się czy jeszcze będziesz w stanie realizować zadania w przyszłości? Czy nie mówisz ludziom, że chcesz odnieść sukces, aby nie komentowali, gdy się nie uda?

Musisz oswoić ten strach. Ważne jest, aby zaakceptować fakt, że porażka sprawia, że ​​czujesz zarówno strach, jak i wstyd. Jeśli masz zaufane osoby, którym możesz opowiedzieć o tym co czujesz to na pewno pomoże. Empatia ze strony bliskich osób może wzmocnić twoje poczucie własnej wartości.

person writing on white book
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Absolutnie i niezaprzeczalnym jest fakt, iż należy działać tak aby odnieść sukces. Niestety porażka jest niejako „wpisana w działanie”. Pamiętaj, żeby jej nie ignorować. Bądź wobec siebie surowy i obiektywnie oceniaj. Zastanów się dlaczego tak się stało, co można było zrobić lepiej. Dokładna analiza zaistniałej sytuacji pozwoli ustrzec się przed podobnym błędem w przyszłości. Pisałam już o tym we wcześniejszym wpisie ale powtórzę – naukę i doświadczenie należy czerpać również z porażek innych osób. Dziś temat pogłębiam, więc czas na dodanie następnego poziomu: czy tak samo analizujesz sukcesy? Przecież to jest następne źródło potencjalnie cennego doświadczenia.

Dla większości osób zrewidowanie priorytetów jest kluczowym krokiem do przezwyciężenia porażki. Jeśli sukces jest dla ciebie ważny, to zaczynasz wprowadzać niezbędne działania aby go odnieść. Nie zmieniaj swoich planów (efektów końcowych) jeśli coś się nie uda (przynajmniej nie od razu). Wróć do notatek z etapu planowania. Po ponownym przyjrzeniu się, zyskujesz szerszą perspektywę. Często wystarczy dostosować środki tak aby działanie było skuteczne. Możesz ruszyć do przodu z pełną parą, ale tym razem z całą wiedzą, mądrością i doświadczeniem, które zdobyłeś podczas ostatniej próby.

Wcześniej skupiłam się na kontekście biznesowym. Wiele aspektów „porażki” przekłada się również na inne obszary, jak choćby wychowanie dzieci. Ważne jest, aby dzieci mogły popełniać błędy. Negatywne bodźce są trwalsze od pozytywnych a więc nawet drobna porażka może stać się cennym doświadczeniem. Rodzice, którzy nadmiernie chronią dzieci przed niepowodzeniami, tak naprawdę wyrządzają im straszną krzywdę. Radzenie sobie z komplikacjami to bardzo ważna umiejętność której powinniśmy się nauczyć za młodu.

people riding parachutes during sunset
Photo by Pixabay on Pexels.com

Jest taki dowcip, który mówi, że przedsiębiorcy to ludzie, którzy najpierw wyskoczą z samolotu, a po drodze wymyślą jak zbudować spadochron. Wielu ludzi działa w przekonaniu, że jeśli nie przyciągają uwagi to może inni nie zauważą ich błędu. Inni nie próbuję nowych rzeczy w obawie, że mogą zawieść.

Sukcesy nie są domeną wyjątkowych ludzi. Oni dopiero stają się wyjątkowi dzięki pracy którą wykonali, dlatego, że dążyli do celu i pokonali wszystkie przeszkody.

10 cech człowieka sukcesu

two person in formal attire doing shakehands
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Sukces może być postrzegany jako ogólna ocena działań danej osoby lub pojedynczego wydarzenia. Może to być wysokie stanowisko w firmie lub posiadanie własnej firmy, bycie rodzicem aktywnym zawodowo czy pracującym na pełen etap w domu, przebiegnięcie maratonu czy wygrany mecz. Każdy z nas jest inny i w związku z tym definiuje sukces inaczej.

Sukces w pracy zależy od wielu czynników, min. kwalifikacji, doświadczenia ale również zaangażowania. Niezależnie od tego czy jest się pracownikiem, liderem, czy właścicielem firmy są pewne generalne cechy/ umiejętności jakie powinno się posiadać żeby odnieść sukces.

Pewność siebie

Myślę, że ta cecha jest jedną z najważniejszych. Zaufanie do siebie i swoich umiejętności jest niezbędne aby odnieść sukces. Ludzie będą cię widzieć takim, jak sam siebie przedstawiasz. Każdy ma chwile zwątpienia, to naturalne, ale pamiętaj, że jesteś tam, gdzie jesteś, ponieważ jesteś dobry w tym, co robisz. Głowa do góry!

Asertywność

Ufaj swoim decyzjom. Możesz wyrazić asertywność zarówno poprzez swoją mowę jak i swoje działania, a ludzie nie będą mieli powodu, aby wątpić w twoje decyzje. W obliczu krytyki zastanów się czy jest ona uzasadniona. Konstruktywna krytyka może ci tylko pomóc, ale jeśli jest bezpodstawna powinieneś ją zlekceważyć.

Balans między pracą z życiem prywatnym

Sukces nie osiągnie się sam. Niezbędna jest praca. Jednocześnie osiągnięcie sukcesu w pracy zbyt dużym kosztem w innych obszarach życia może spowodować, iż sam sukces zatraci wartość. Stanie się pustym celem. Każdy musi sam zdecydować co dla niego oznacza przysłowiowy balans. Niezależnie co robi w życiu musi znaleźć jakąś odskocznię od pracy: czas spędzony z rodziną, lekcje salsy. Wbrew pozorom istnieje wiele firm, które oferują przyjazne rozwiązania, takie jak firmowe żłobki czy elastyczny harmonogram pracy.

accomplishment action adult adventure
Photo by Pixabay on Pexels.com

Wiedza

Nie obawiaj się przyznać, że nie wiesz wszystkiego. Ważne aby znaleźć swoje słabości i nieustannie nad nimi pracować. Umiejętność uczenia się i zarządzania informacjami to coś co pozwoli ci utrzymać przewagę w każdej sytuacji. Świat się zmienia, zapotrzebowanie rynku także, musimy reagować na te zmiany by nie zostać w tyle. Bądź gotów do nauki!

Ciężka praca i wytrwałość

Bądź gotów ciężko pracować. Niekoniecznie od rana do nocy. Niezależnie od tego, jakie masz wykształcenie, doświadczenie czy jakie szanse pojawią się na Twojej drodze (trochę szczęścia też się przyda) kluczem do sukcesu jest ciężka praca. Aby odnieść sukces, potrzebujesz także wytrwałości. Nawet jeśli życie rzuca ci kłody pod nogi, musisz je przeskoczyć i iść dalej. Osiągnięcie sukcesu nie jest łatwe. Wymaga konsekwencji i determinacji. Jeśli zdarzy ci się porażka, nie przejmuj się. Ważne aby wyciągnąć z niej wnioski. Nie popełnia błędów tylko ten, który nic nie robi. Przypomnij sobie wszystko co już udało ci się osiągnąć. Obrany cel zapisz. Ustal co potrzeba wykonać aby ten cel osiągnąć. Co pewien czas należy wykonać „przegląd sytuacji” i sprawdzić czy działamy we właściwym kierunku.

Ambicja

Musisz naprawdę chcieć czegoś, jeśli chcesz odnieść sukces. I nigdy nie powinieneś zadowalać się drugim najlepszym. Zawsze staraj się iść naprzód.

photo of woman using her laptop
Photo by bruce mars on Pexels.com

Zdyscyplinowanie

Realizacja zadań które są kluczowe oznacza, że najprawdopodobniej odbędzie się to kosztem innych działań. Doba nie jest „z gumy”. Coś nowego pojawia się na tapecie więc coś innego musi wypaść. Zapobiegaj zbytniemu angażowaniu się w tematy mało istotne – one zabierają cenny czas który powinieneś przeznaczyć na działanie w tematach ważnych. Nie odkładaj dzisiejszej pracy na jutro.

Decyzyjność

Świat pędzi do przodu, dlatego ważna jest umiejętność szybkiej analizy sytuacji i na tej podstawie podejmowanie decyzji. Szybkie dostosowanie się do zmieniającej się rzeczywistości kreuje realną przewagę.

Kreatywność

Od pracowników oczekuje się kreatywnych rozwiązań. Gdy masz problem użyj pustego arkusza papieru, pomyśl o rozwiązaniach i zapisuj wszystko, co wpadnie ci do głowy. Myśl nieszablonowo.

Business Look 😊
Elegancki, profesjonalny wygląd i elektryzująca osobowość robi wrażenie na współpracownikach, przełożonych i klientach. Zadbaj o odpowiedni strój do pracy.

adult arrival beard boss
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Na koniec bardzo ważna dygresja.

Każde działanie robi się dwa razy. Pierwszy raz ma miejsce w naszej wyobraźni. Ustalenie celu. Świadomość możliwości napotkania problemów. Przygotowanie scenariuszy obejścia przeszkód. Zaplanowanie poszczególnych etapów. Drugi raz, to już przejście zaplanowaną ścieżką w realnym działaniu. Zaniechanie etapu planowania znacząco zwiększa możliwość podjęcia działań które nie przybliżają nas do realizacji celu. Przemyślany projekt nie będzie zawierał skazy w postaci błędnych założeń. Najpiękniejszy dom zbudowany z pominięciem fazy dostosowania funkcjonalności do późniejszych mieszkańców nie będzie właściwym miejscem do życia.

Jak przetrwać poniedziałek

IMG_20180616_092123

Wszyscy wiemy jak to jest, po wspaniałym weekendzie, w poniedziałek wcześnie rano włącza się alarm budzika. Znowu… zaczyna się… byle do weekendu.. takie myśli krążą nam po głowie. U wielu pierwszy dzień tygodnia wywołuje stres a nawet lęk. Przyczyny mogą być różne. Ale przecież nie będziemy przez całe życie panikować na myśl o poniedziałku. Wszystko zależy od nastawienia. Trzeba go po prostu oswoić.

Wzorce odpoczynku

W ciągu tygodnia wstajemy o regularnej porze. Musimy zjeść śniadanie, zawieźć dzieci do przedszkola/szkoły, zdążyć do pracy. Każdy ma swój własny schemat i zakres czasowy poszczególnych czynności. Natomiast w weekend wyłączamy budzik i zazwyczaj wstajemy później (chyba, że dzieciaki wstają zawsze o 5 bez względu na dzień tygodnia😊). Takie dłuższe spanie przez dwa dni z rzędu, potrafi zmylić nasz zegar biologiczny. To sprawia, że jeszcze trudniej nam wstać w poniedziałkowy poranek. Wiem, że w weekend staramy się odespać zarwane noce z poprzedniego tygodnia, ale postaraj się, żeby nie było dużej różnicy między godziną o której się budzimy w tygodniu i w weekend.

alarm clock analogue bed bedroom
Photo by Pixabay on Pexels.com

Niedzielny stres

Badania wskazują, że wielu ludzi zaczyna się stresować poniedziałkiem już w niedzielę o 14. Postaraj się wykorzystać weekend w 100% i oderwać się od myśli o pracy. Jeśli jest to dla ciebie trudne, przeznacz jedną godzinę w niedzielę wieczorem (około 18) na zaplanowanie zadań na poniedziałek. Nie będziesz myślał/a o tym od południa a w poniedziałek poczujesz się przygotowany/a na nowe wyzwania.

Zadbaj o relacje w pracy

Brak dobrych stosunków z współpracownikami może także się przyczynić do tego, że nie chcemy wracać do pracy w poniedziałek. Wypijcie razem kawę lub zjedzcie „lunch” może się okazać, że macie więcej wspólnych tematów niż początkowo myślałeś/aś.

group of friends hanging out
Photo by Helena Lopes on Pexels.com

Zaplanuj na poniedziałek coś na co warto czekać

Kawa z przyjaciółka, randka po pracy czy zajęcia z salsy. Spraw, żeby poniedziałek dobrze ci się kojarzył.

Nowoczesny Lider

group of people in a meeting
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

We wcześniejszym wpisie podjęłam temat Lidera w strukturze matrycowej. Skupiłam się na strukturze w ramach której ten lider pracuje. Dziś chciałabym poruszyć drugi element.

Lider.

Jaki powinien być współczesny lider? Jakie cechy są kluczowe aby być skutecznym i efektywnym przywódcą? Lider, to z definicji osoba przewodząca innym ludziom, czy można więc mówić o liderze w oderwaniu od ludzi którym on przewodzi?

Uważam, że w przeszłości środowisko pracy było znacznie bardziej „szablonowe” a turbulentność znacznie mniejsza. Nie bez znaczenia jest fakt, że tempo życia i pracy było niższe.

Co sprawiło, że wielu liderów straciło przewagę konkurencyjną w pracy? Brakuje im kluczowych cech czy może nigdy ich nie posiadali? Może zagubili je w natłoku obowiązków a może nie podążają za zmieniającą sią rzeczywistością. Wydawało się, że mogą osiągnąć sukces a wypalili się.

Wielcy liderzy są świadomi, że przetrwają tylko najsilniejsi. To, że jesteś teraz liderem, nie oznacza, że ​​na zawsze nim pozostaniesz. Skuteczne przywództwo to ciężka praca, wymaga mądrych decyzji i cierpliwości. Trzeba nieustannie nad sobą pracować. Większość liderów tego nie robi. Pozostają zadowoleni ze „status quo” i wykorzystują ten sam styl niezależnie od pracowników / organizacji w której pracują. Dlatego trudno im tworzyć i podtrzymywać rozpęd w swojej karierze.

group of people raising right hand
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Poniżej przedstawiam kilka obszarów nad którymi (wg. mnie) powinien pracować dobry, nowoczesny lider:

 • Inspiracja
  Przywódca powinien być charyzmatyczny i inspirować innych do działania stosując podejście „zróbmy to razem”. Powinien wykorzystać siłę swojej osobowości aby zaszczepić w innych oddanie, zaangażowanie, pasje i ukierunkowanie na konkretne cele.
 • Relacje
  Bardzo ważne jest utrzymywanie dobrych relacji i traktowanie innych z szacunkiem. Zgrany zespół to klucz do sukcesu. „Daj się polubić!” Kiedy zaczynasz wyczuwać, że twoi koledzy denerwują się w twojej obecności a rozmowy cichną – nadszedł czas, aby zmienić styl i podejście przywódcze.
 • Informacja
  W tradycyjnym modelu zarządzania informacja to potęga, pozwala zachować autorytet i kontrolę. Otwarte udostępnianie informacji jest podstawą współczesnego przywództwa. Wszyscy dążymy do realizacji celów firmy więc wymiana informacji jest konieczna.
 • Zarządzanie zmianą
  W zmieniającym się świecie lider musi być nie tylko przygotowany na zmiany, powinien je przewidywać i określać sposób radzenia sobie z zaistniała sytuacją. Ponadto sam może proponować rewolucyjne ulepszenia, przedstawiać projekty, które poprawią funkcjonowanie procesów. Ważne by w sposób czytelny przekazał swoją wizję i sposób jej osiągnięcia a także rezultaty jakie można osiągnąć.
 • Współpraca
  Lider powinien być otwarty na sugestie ze strony swego zespołu. „Burza mózgów” może doprowadzić do zaskakujących wniosków. Powinien opracowywać rozwiązania oparte na najlepszych pomysłach grupy i podejmować zespołowe podejście do rozwiązywania problemów.

Każdy ma swój własny styl przywódczy. Ważne jest jednak, aby styl zarządzania był dopasowany do konkretnego przypadku – zarówno od strony charakteru procesu jak i ludzi którymi lider przewodzi. Ważne aby podążać za szybko zmieniającym się otoczeniem i ciągle dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji. Nie poprzestawać na tym co już się osiągnęło, stale się doskonalić i słuchać sugestii innych. W tej materii dobrze sprawdza się stara maksyma:

„Mądrzy ludzie uczą się na własnych błędach.
Bardzo mądrzy ludzie uczą się ze wszystkiego i od wszystkich.
Prości ludzie uważają, że znają już wszystkie odpowiedzi.”

Lider i pracownik
w strukturze macierzowej

Przechwytywanie

Firmy poszukują innowacyjnych rozwiązań aby dostosować się do zmian w gospodarce, próbują różnych metod zwiększania produktywności i stymulowania wzrostu. Tradycyjny styl przywództwa, zarządzania odgórnego ewoluuje w podejście oparte na współpracy, które zaciera granice między szefem a pracownikiem.

W miarę jak coraz więcej firm przyjmuje otwartą kulturę organizacyjną, pojawia się nowy styl przywódczy. Budowanie zespołu i dzielenie władzy zastępują tradycyjne formy hierarchii korporacyjnej.

Zespół w strukturze matrycowej jest typem zespołu wirtualnego. Członkowie zespołu mają więcej niż jednego szefa i pracują więcej niż w jednym zespole naraz. Muszą wykonywać cele i dzielić lojalność między różnych szefów.

Wyzwania jakie stają przed pracownikiem:

 • Wyznaczanie priorytetów.
 • Komunikacja z innymi członkami zespołu – często różne strefy czasowe, różnice kulturowe.
 • Pozostanie zauważonym pomimo pracy zdalnej.

Zalety pracy w zespołach o strukturze matrycowej:

 • Pracownicy raportują do przełożonych, którzy często posiadają dużą wiedzę i umiejętności z danego tematu.
 • W przypadku zespołów projektowych, które skupiają pracowników z różnych działów, istnieje możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności (np. finansiści mogą nauczyć się/ doszkolić z działania różnych systemów internetowych, budowy baz danych zawierających informacje finansowe). Pozwala to na lepsze zrozumienie procesu jako całości.
 • Wiedza zdobyta w jednym projekcie może znaleźć zastosowanie w innym co prowadzi do usprawniania procesów.
 • Pracownicy mają pewną autonomię jeżeli chodzi o podział pracy między projekty w których biorą udział.
group hand fist bump
Photo by rawpixel.com on Pexels.com

Lider w strukturze matrycowej

Zarządzanie zespołem w strukturze matrycowej to tak zwane zarządzanie od środka. Informacje, zasoby, wiedza, czas i wysiłek są wspólne. Pozwala to na ewoluowanie ról i obowiązków, co pozwala na lepsze wykorzystanie wiedzy i umiejętności pracowników. Lider powinien rozmawiać z pracownikami, poznać ich doświadczenie, zainteresowania, aby prawidłowo alokować obowiązki i wykorzystywać potencjał poszczególnych pracowników. Członkowie zespołu często otrzymują większą odpowiedzialność za swoją pracę, natomiast lider powinien być strażnikiem w takim procesie. Powinien szukać przyczyny konfliktu/ problemu w momencie jego pojawienia się i szybko rozwiązywać problem, aby zespół mógł kontynuować pracę.

Sposób w jaki inspiruje, wspiera i komunikuje jest krytyczny, aby z sukcesem poprowadzić zespół. Lider zespołu powinien umożliwiać swojemu zespołowi rozkwit, zapewniając zasoby (czas, pieniądze, materiały) niezbędne do efektywnego wykonywania pracy a co za tym idzie, do realizacji projektu.

Bardzo ważnym aspektem jest komunikacja. Zespoły w strukturze matrycowej często składają się z pracowników znajdujących się w różnych krajach. Spotkania odbywają się za pośrednictwem systemów do telekonferencji. Lider powinien poprowadzić spotkanie w taki sposób aby pracownicy mogli aktywnie uczestniczyć w dyskusji i wyrazić swoją opinię. Warto wcześniej wysłać plan spotkania tak by każdy mógł się przygotować, sformułować ewentualne wątpliwości czy pytania.

Jeżeli już jesteśmy przy temacie komunikacji i zarządzania czasem, chciałabym od razu opisać podstawową wadę struktury matrycowej. Często lider nie ma bezpośredniej wiedzy na temat zaangażowania „swojego” pracownika w inne projekty.  Co do zasady dla każdego lidera jego projekt jest najważniejszy, w takiej sytuacji ciężko ustalić priorytety. Zaradzić można temu na dwa sposoby:

 • Liderzy stale komunikują się między sobą i dopasowują obłożenie pracą poszczególnych pracowników w różnych projektach.
 • Członkowie zespołu informują lidera o obłożeniu pracą nad innymi projektami.
  Dopiero na tej podstawie Lider ustala ramy czasowe swojego projektu.

Nie ma lepszego/gorszego rozwiązania. Wybór jednego z rozwiązań jest uwarunkowany dopasowaniem do kultury organizacyjnej firmy.

Od wielu lat pracuję w organizacjach, które mają właśnie taki typ pracy. Mam doświadczenie zarówno jako pracownik/ członek zespołu jak i jako lider takiej wirtualnej grupy. Praca w organizacji o strukturze matrycowej z początku jest nie lada wyzwaniem ale takie środowisko pracy jest kreatywne, innowacyjne, korzystne zarówno dla pracownika jak i dla organizacji. Prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów. Praca w takiej organizacji i uczestnictwo w różnych projektach w firmie pozwala stale się rozwijać i spojrzeć szerzej na proces a nie skupiać się tylko na wybranym jego elemencie.

Zarządzanie czasem

20180420_111406-e1525810606305_Fotor

Tydzień liczy 168 godzin… z jednej strony to mnóstwo czasu a z drugiej ciągle za mało… Dlaczego pomimo, że ciągle gdzieś biegasz lista rzeczy do zrobienia jest nadal długa?

Jak optymalnie wykorzystać czas i  zrealizować swoje cele?
Jak pracować efektywnie?
Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Szybkość życia znacznie wzrosła w ostatnich latach. Dodatkowo presja otoczenia by być równocześnie najlepszym pracownikiem, panią domu, matką/ojcem, żoną/mężem może wywołać niepotrzebny stres i zrezygnowanie.

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że jest to niewykonalne 🙂

Należy skupić się na wybranych przez siebie sferach życia i dążyć do ich doskonalenia a pozostałe utrzymywać na względnie zadowalającym poziomie.

Kluczem jest wyznaczać cele zgodnie z klasyczną metodą SMART. Zgodnie z tą zasadą cel powinien być konkretny (ang. Specific), mierzalny (ang. Measurable), osiągalny (ang. Achievable), istotny (ang. Relevant), określony w czasie (ang. Time-bound).

Ekonomiści idą o krok dalej i dodają jeszcze dwie litery tworząc metodę SMARTER. „E” (ang. Exciting) ma oznaczać ekscytujący, stanowiący motywację dla danej osoby a „R” (and. Recorded) wskazuje, że cel należy zapisać na tablicy czy w telefonie wszędzie tam, gdzie będzie widoczny i przez to nasz mózg będzie go identyfikował jako ważny.

Ostatnie kilka lat bardzo zmieniły moje życie, pojawienie się dzieci zmusiło mnie
i mojego męża do pełnej mobilizacji i skutecznego planowania.

Jakiś czas temu znalazłam gdzieś w intrenecie pewien schemat, który przerobiłam na własne potrzeby. Jest prosty ale zarazem skuteczny i myślę, że pomaga w realizacji zamierzonych zadań:

Planowanie

 • Przygotuj listę rzeczy do zrobienia (jeśli masz rodzinę zróbcie tę listę razem, aby uwzględnić plany i obowiązki wszystkich domowników)
 • Wyznacz priorytety (ważne i pilne wypisz na początku listy)
 • Planuj tylko 60 % swojego czasu,
 • Co /kto ci pomoże w realizacji zadań? Deleguj obowiązki na innych pracowników/ członków rodziny
 • Uwzględnij czas na sport/ relax/ spotkanie z przyjaciółmi/ wycieczka z rodziną. Podstawowa zasada „czas dla siebie nie jest czasem zmarnowanym!”. Pozwoli ci to na regenerację sił.

Realizacja

 • Poświęć 5-10 minut rano na weryfikację tygodniowej listy zadań
  Może coś jest już nieaktualne, coś trzeba przyspieszyć lub można opóźnić. W godzinach porannych motywacja jest największa, warto wykorzystać ten czas żeby sobie wszystko poukładać i „pozytywnie się nakręcić”.
 • Nasza efektywność przed południem jest najwyższa, postaraj się najważniejsze i najtrudniejsze zadania zrobić właśnie w tym czasie. Badania wskazują, że po 12 odczuwamy rozkojarzenie, senność i utratę motywacji czyli tak zwany „zjazd”.

Analiza

 • Zrób listę zrealizowanych/ niezrealizowanych zadań
 • Zastanów się co pomogło ci zrealizować zamierzone cele (cechy osobowości, motywacja)
 • Zidentyfikuj „pożeracze czasu” (telefon, internet)

Warto poświęcić czas na planowanie, gdyż na dłuższą metę pozwoli to zaoszczędzić czas i ograniczyć stres.

Aby działać efektywnie, szybciej i dokładniej bardzo ważna jest koncentracja.

Wielu z nas ma problem z koncentracją w ciągu dnia, ponieważ ciągle martwimy się o inne rzeczy. Niestety im więcej mamy „na głowie” tym trudniej się skupić na jednej czynności. Przy śniadaniu myślimy już o pracy. W pracy obmyślamy listę zakupów i plan na wieczór. Jeśli masz jakieś zmartwienia, które cię rozpraszają – zapisz je na kartce i wyznacz czas na ich rozwiązanie.

Postaraj się skupić na jednej rzeczy, wiem że to trudne gdy co chwile dostajesz emaile lub ktoś przychodzi o coś zapytać. Podobno zajmuje nam 15 minut, żeby w pełni się na czymś skupić po takim rozproszeniu uwagi.

Nie ma uniwersalnych sposobów na poprawę koncentracji, gdyż każdy jest inny. Niektórzy muszą pracować w ciszy, inni słuchają muzyki.

Jednak są trzy rzeczy od których według mnie każdy musi zacząć:

 • Pij wodę! Często o tym zapominamy, aczkolwiek odwodnienie może sprawić, że  poczujemy się zmęczeni, rozdrażnieni i powolni. Dostarczenie odpowiedniej ilości płynów jest prostym sposobem na poprawę koncentracji w ciągu dnia.
 • Zacznij dzień od zdrowego śniadania. O wiele trudniej się skoncentrować kiedy jesteś głodny. Warto zaopatrzyć się w zdrowe przekąski: migdały, orzechy czy suszone owoce.
 • Ponadto należy pamiętać, aby raz na jakiś czas wstać od biurka, rozprostować nogi, kręgosłup i popatrzeć na coś zielonego J

Na koniec kilka ciekawostek. Shirley Fine Lee opracowała zbiór interesujących statystyk, które powstały na podstawie licznych badań dotyczących efektywności i zarządzania czasem.

 • Zapamiętujemy 10% tego, co czytamy, 20% tego, co słyszymy i 30% tego, co widzimy
 • Zapamiętujemy 50% tego, co słyszymy i widzimy, 70% tego, co mówimy i 90% tego, co robimy.
 • Jedna na osiem rozmów telefonicznych zostaje powtórzona, ponieważ coś zostało zapomniane.
 • Wykonanie zadania prawie zawsze zajmuje dwa razy więcej czasu, niż początkowo sądziliśmy.
 • 10-12 minut zainwestowane w planowanie dnia zaoszczędzi co najmniej 2 godziny zmarnowanego czasu i wysiłku przez cały dzień – od „Eat the Frog” Briana Tracy.
 • Poświęcenie 5 minut dziennie, 5 dni w tygodniu w celu poprawy swojej pracy, utworzy 1200 ulepszeń do pracy w ciągu 5 lat.

A jakie wy macie metody na „ogarnięcie” wszystkich swoich obowiązków? Piszcie w komentarzach J

Jeśli chcecie pogłębić wiedzę z zakresu organizacji czasu i skuteczności w realizacji celów polecam moje ulubione książki

„Getting Things Done czyli sztuka bezstresowej efektywności”, Autor: David Allena

„7 nawyków skutecznego działania”, Autor:  Stephen R. Covey

%d blogerów lubi to: